Karadayı: "Meğer neler yapmış bizim TSK?"

Karadayı: "Meğer neler yapmış bizim TSK?"

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 28 Şubat davasında, "Meğer neler yapmış bizim TSK? Böyle mantık dışı şeyler olabilir mi? Bunu samimi olarak söylüyorum. Buradaki arkadaşlar gerçek mağdurlar" dedi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, savunmasını tamamlayan Karadayı'nın sorgusu devam etti. Müşteki avukatı Yılmaz Bölükbaşı,"Sizin veya diğer komutanların 28 Şubat sürecinde ülkenin yönetimiyle alakalı ortaya koyduğu ders vermeler, brifingler 'şeriat gelecek' söz ve eylemleri üzerine mi oldu, yoksa planlı bir hareketin parçası mı?" sorusuna, Karadayı, "Ben gerçekler neyse onları ifade ettim. Bu bakımdan, bunları dikkatli okurlarsa pekçok şeyi kendileri görecekler. Bu soruya cevap vermek istemiyorum" yanıtını verdi.

Bölükbaşı'nın, "Şeriat gelecek, kanlı mı olacak kansız mı? sözünü Erbakan nerede söylemiştir, kesin bilginiz var mı?" sorusuna, Karadayı, "Pek çok kişi bunu televizyondan duydu" cevabını verdi.

Avukat Bölükbaşı'nın, "28 Şubat döneminde Fadime Şahin ve Ali Kalkancı gibi kişilerin verilen görevi başarıyla oynadıkları yönünde görüş var. Bununla ilgili bilginiz var mı?" sorusu üzerine Karadayı, "Hayır" dedi.

"BÇG, araştırma, proje hazırlama göreviyle, sadece bir yerde oluşturulmuş masum bir komisyon mudur? Yoksa, 10 Nisan 1997 tarihli BÇG
belgesinde yer aldığı şekliyle ayrı bir birim teşkilatlanması mıdır?" sorusunu ise Karadayı, yanıtsız bıraktı.

"Sorumlu kimse yok"

Karadayı'nın "Sorulara cevap vermek istemiyorum, bundan sonrakileri keselim" demesi üzerine, Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, "Efendim soruları sorsunlar, siz cevap vermezseniz vermeyin" karşılığını verdi.

"Sincan'da tankların yürümesiyle ilgili, sorumlular hakkında herhangi bir işlem yaptınız mı?" sorusuna Karadayı, "Sorumlu olacak kimse yok ki. Bu eğitim olarak yapılan bir faaliyet" yanıtını verdi.

"Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'nce kapatıldığını söylediniz. Bunda, olayları abartan bir kısım medyanın tahrikleri ve gazete küpürleri delil olarak kullanılmıştır. Refah Partisi'nin kapatılması sürecinde Genelkurmay Başkanlığı olarak yönlendirici rol üstlendiğiniz konusunda ne dersiniz?" sorusuna, Karadayı, "Mantıksız şey bunlar, cevap vermek istemiyorum" cevabını verdi.

Müşteki avukatı Hüsnü Tuna'nın, "Ana-Refah koalisyonunun kurulmamasına yönelik, Tansu Çiller'le Uludağ'da görüşme yaptığınız söyleniyor. Aldığınız tavrın nedeni nedir?" sorusuna, Karadayı, "Sayın Çiller'in avukatı, Çiller'le Uludağ'da görüştüğümün yalan olduğunu söyledi. Bunun üzerine daha ne diyeyim?" yanıtını verdi.

"Darbe diye birşey yok"

Tuna'nın, "Refah iktidarının ilk YAŞ toplantısında çok sayıda asker ihraç ediliyor. 2. YAŞ toplantısında atılanlar da dikkate alındığında darbeye
karşı çıkacakların atıldığı fikrine katılıyor musunuz? sorusuna Karadayı, "Darbe diye birşey yok ortada, nereden çıkarıyor sunuz?" karşılığını verdi. Müşteki avukatı Cüneyt Toraman'ın, soru sorarken, "28 Şubat darbe olmasaydı, bu dava açılmazdı" demesi üzerine Karadayı, "28 Şubat darbe değildir bunu çok iyi bilmeniz lazım" cevabını verdi.

Toraman'ın, 28 Şubat sürecine ilişkin bir başka soru sorarken, faili meçhul cinayetleri hatırlatması üzerine ise Mahkeme Başkanı Köksal, "Faili meçhullere biz bakmıyoruz, faili meçhullerle ilgili dava varsa orada bildiklerinizi belirtin" dedi.

Karadayı, "BÇG'ye ilişkin" bir soru üzerine, "Genelkurmay'da onlarca çalışma grubu olur, çalışma grupları yasal olmayan bir hedefe yönelmez" dedi.

Mahkeme salonunda tartışma

Müşteki avukatı Necip Kibar, söz alarak, "Öyle manzaralar vardı ki yürekler yandı, mukaddes görülen değerler zarar gördü. Üniversiteye giden bir kız öğrencinin, böşörtüsü, BÇG'nin talimatıyla başından zorla çıkarıldı" dedi ve olayın fotoğrafını gösterdi. Kibar daha sonra ise 70 yaşındaki Medine Bircan'ın, başörtülü fotoğrafı olduğu gerekçesiyle Çapa Tıp Fakültesi'nde tedavi göremediğini savunarak, "Başı açık fotoğraf getiremediği için hayatını kaybetti. Bunlar 28 Şubat'taki psikolojik harekatlardı" dedi ve Bircan'ın fotoğrafını gösterdi.

Bunun üzerine Karadayı, "Bir defa bunlarla alakamız olmaz. Ben ilk defa mahkemeye geliyorum. Sizleri dinledikten sonra gerçek mağdurların, burada oturan arkadaşlarımız olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Karadayı'nın bu sözleri, sanık yakınlarınca alkışlandı. Mağdurlar ise bu sözlere tepki gösterdi.

"Neler yapmış bizim TSK?"

Salonda kısa süreli tartışma yaşanınca, Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, avukata, "Resim göstermeyin, olay hastanedeyse, oraya gidip işlem yapın" dedi.

Karadayı, söz alarak, "Meğer neler yapmış bizim TSK? Böyle mantık dışı şeyler olabilir mi? Bunu samimi olarak söylüyorum. Buradaki arkadaşlar gerçek mağdurlar" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS