Karamollaoğlu: 'Erbakan'ı kullanmaları çaresizlikten'

Karamollaoğlu: 'Erbakan'ı kullanmaları çaresizlikten'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin kurucusu olan Necmettin Erbakan'ın fotoğraflarının AK Parti'nin 'evet' propagandasında kullanılmasına ilişkin olarak konuştu. "Bunu çaresizliğin bir ifadesi olarak görüyorum. Çıkmaz sokağa girdiklerini anladılar. Nereden hangi malzemeyi bulursak bunu kullanalım diyorlar. Bir partinin il binası üzerine evet pankartı asmak ahlaka sığmaz da hangi akla sığar? Siz bunu assanız, ne olacak. Bu kadar kafasızlık olur mu? Bu aptallık" dedi.

T24'ün haberine göre;  Saadet Partisi Genel  Başkanı Temel Karamollaoğlu gazetecilerle bir araya geldi. Burada gündeme ve referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu.


"Kimsenin zihninde bir tereddüt olacağını zannetmiyorum"


Karamollaoğlu, referandum sürecinde siyasetçilerin daha fazla oy için kullandıkları dili sertleştirdiklerini kaydederek, bunun doğuracağı sonuçların önceden tahmin edilerek dikkatli bir üslup kullanılması gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu, "Bir yerde biz evet demiyoruz derseniz, mefhumu muhalifinden bunun hayır olduğunun anlaşılması icap eder. Bizde hep siyasette çatışmacı bir üslup benimsenmiş. Siyasetçiler birbirleriyle konuşurken özellikle kamuoyu önünde ille de çok sert ifadeler kullanması sanki daha fazla tasvip alacaklarmış gibi bir kanaate gelmişler. Bu bana eskiden beri ters geliyor. İnsan tenkid ederken karşı tarafı üzmek maksadı için değil. Erbakan Hocamız da her zaman nazik bir üslup kullandı. Hocamız 'iki görüş var, biri Milli Görüş ötekisi ise diğerleri' derdi. Diğerleri derken bunu aşağılamak maksadıyla demiyordu. Yarının Milli Görüşçüleri olarak tarif ederdi. Rencide etme niyetli olmadık. Saadet Partisi olarak 'hayır' diyeceğimizi zaten bunu belirtmiştik. Kimsenin zihninde bir tereddüt olacağını ise zannetmiyorum" ifadelerini kullandı.


Karamollaoğlu: İslam'ı bir alet gibi kullanmamalısınız


"'Yalancısın, vatan hainisin' dedikten sonra hadi bir araya gelelim. Nasıl yaşayacaksın?"


Kutuplaşmanın geldiği noktaya Suriye örneğini veren Karamollaoğlu, “Kutuplaşmanın boyutları farklı. Suriye’de yarın herkes otursa bir barış yapılsa. Peki orda bu güne kadar sıkıntı çeken, birbirleri ile kavga eden insanlar nasıl bir arada yaşayacak. O kutuplaşmanın uç noktası. Herkes en yakınlarından birkaç kişiyi kaybetmiş. Annesini, çocuklarını, babasını kaybetmiş. Bu onda bir hınç ve kin oluşturmuş. Siyasette de evet kan dökülmüyor ama sanki kan dökülmüş kadar incitiyorsunuz, hakaret ediyorsun. 'Yalancısın, vatan hainisin' dedikten sonra da hadi bir araya gelelim, güle oynaya birlikte yaşayalım. Nasıl yaşayacaksın. Bunu en çok siyasilerin dikkate alması icap eder. Siyaset yozlaşınca bu da kayboluyor. Bu tavsiyede bulunacak birilerine ihtiyaç var. Şimdi yumuşak konuşmamızdan dolayı bir taraf bizi işbirlikçi ilan ediyor. Başka konuşmamızdan dolayı hain ilan ediyorlar. Şimdi işin içinden çık. Biz doğru bildiğimizi söylemeye, onu da yumuşak bir üslup ile söylemeye dikkat ediyoruz” dedi.


Erdoğan'dan Saadet Partisi açıklaması


"Erbakan hocayı kullanmaları çaresizliğin ifadesi"


"Kayseri’de siz tutacaksanız, her tarafı Erbakan posterleri ile dolduracaksınız. Erbakan Hoca son nefesine kadar bunlara nasihat etmişti. Ömrü bununla geçti. 'Uyanın' diyordu Hoca. Şimdi tutup da Hoca’yı kullanmaya kalkmak, bir defa onun ruhaniyetine saygısızlık olur. Ama Cenab-ı Hak da buna razı olmaz. Bir insanı onun arzularının, düşüncelerinin tam zıttı bir fikre alet etmeye kalkacaksınız, ondan medet umacaksınız. Bu, çaresizliğin ifadesi” diye eleştirdi.


Saadet Partisi, 'hayır' diyecek ama 'hayır' kampanyası yürütmeyecek


Bazı illerde Erbakan fotoğrafını kullanarak, 'evet' propagandası yapılması ve İstanbul’da partisinin İl Başkanlığı binasına poster asılması olaylarını da değerlendiren Karamollaoğlu, "Bunu çaresizliğin bir ifadesi olarak görüyorum. Çıkmaz sokağa girdiklerini anladılar. Nerden hangi malzemeyi bulursak bunu kullanalım diyorlar. Bir partinin il binası üzerine evet pankartı asmak ahlaka sığmaz da hangi akla sığar? Siz bunu assanız, ne olacak. Bu kadar kafasızlık olur mu? Bu aptallık. Kendi aleyhine olan bir şey. Onların içinde 'yav bu kadar da ileri gidilmez, bu insanlık değil, ayıptır' diyenler de vardır. Kayseri’de siz tutacaksanız her tarafı Erbakan posterleri ile dolduracaksınız. Erbakan Hoca son nefesine kadar bunlara nasihat etmişti. Ömrü bununla geçti. 'Uyanın' diyordu Hoca. Şimdi tutup da Hoca’yı kullanmaya kalkmak, bir defa onun ruhaniyetine saygısızlık olur. Ama Cenab-ı Hak da buna razı olmaz. Bir insanı onun arzularının düşüncelerinin tam zıttı bir fikre alet etmeye kalkacaksınız, ondan medet umacaksınız. Bu çaresizliğin ifadesi” diye eleştirdi.


"Parti olarak referandumda 'hayır' diyeceğimizi herkes bilmeli"


Açıklamalarının son bölümünde ise çağrıda bulunan Karamollaoğlu, "Biz bunu net söylüyoruz. Bir defa daha tekrar ediyoruz. Bizim parti olarak bu referandumda 'hayır' diyeceğimizi herkes bilmeli. Herkese de bir itidal çağrısı yapıyoruz. Son yaklaştıkça tahrikler de artıyor. Yarın ne yapacaklar, onu bilmiyoruz. İnternette bile benim adımı koyup "son toplantıda desteğini ilan etti" diye yalan söylemek ne insanlık ne dürüstlük ile bağdaşmaz. Elbette 16 Nisan tarihi ülkemiz ve milletimiz açısından önemli tarih, önemli bir dönüm noktası olacak. Ancak 17 Nisan tarihi de en az 16 Nisan kadar önemlidir. Bu, kardeşliğimiz, birlik ve beraberliğimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Biz şimdiden çağrımızı yapıyor, 16 Nisan’da çıkacak sonucun zafer ya da mağlubiyet olarak değil, millet iradesiyle ortaya çıkmış demokratik bir sonuç olarak görülmesini diliyoruz. Biz 'hayır' diyeceğiz ancak bir gün sonra 'hayır' diyen de 'evet' diyen de mutlaka kucaklaşmalıdır. Buna da vurgu yapacağız. Son birkaç gün içinde yapılacak tahriklere de kimse kapılmamalı" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS