Karantina süreleri uzadı mı, kısaldı mı? Sağlık Bakanlığı koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu?

Karantina süreleri uzadı mı, kısaldı mı? Sağlık Bakanlığı koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu?

Karantina süreleri uzadı mı, kısaldı mı? Sağlık Bakanlığı koronavirüs karantina süresi kaç gün oldu?

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından alınan yeni aldığı kararları rehberinde güncelledi. Bu güncelleme sonrasında karantina süreleriyle ilgili detay merak edilmeye başladı. Peki, Sağlık Bakanlığı karantina süreleri uzadı mı, kısaldı mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberini güncelledi. Güncellenen rehberle birlikte koronavirüs karantina süreleri de değişti.  Yakın temaslılar için, 10 gün olan karantina süresi 14 güne uzatılırken, koronavirüs test sonucu negatif çıkanlara ilişkin madde de dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı, rehberde yaptığı güncellemenin gerekçesini ise "varyant virüslerin yayılımının önüne geçmek" olarak açıkladı.

KARANTİNA SÜRELERİ UZADI MI, KISALDI MI?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlenimi ve Filyasyon Rehberi' güncellendi. Öte yandan, Sağlık Bakanlığı "Temaslı Takibi Rehberi"nde yaptığı güncelleme ile, Covid-19 hastaları ile yakın temasta bulunmuş olan kişilerin karantina süresini 10 günden 14 güne çıkardı. Rehberin "Sağlık çalışanları haricinde temaslı takibi" bölümünde "Yakın temaslı olarak değerlendirilen kişiler son temaslarından sonraki 14 gün boyunca karantinaya alınmalıdır" ifadesi yer aldı. Bu süre daha önce 10 gündü.

Filyasyon ekipleri için hazırlanan rehbere göre "yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 10. günden önce sonlandırılamıyor". Bu kişilerin karantinası daha önce 7. günde yapılan test sonucu negatif çıkarsa bitiyordu. Yeni rehberde test için bekleme süresi de 10 güne uzatıldı. Yapılan test sonucu negatif çıkan çalışanlarınsa 11. günde işe geri dönebilecekleri belirtiliyor. Ancak bu, yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanları gibi) bakım verilen alanlarda çalışanları kapsamıyor. Rehbere göre Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinasıysa, PCR testi yapılmaksızın 14. günün sonunda bitiyor.

AŞILILARA EN AZ 7 GÜN KARANTİNA

Rehberde, iki doz aşı olmuş "temaslı kişilerle" ilgili de güncelleme yapıldı. Aşı olanlara daha önce temas durumunda karantina gerekmiyordu ancak yeni rehbere göre ise yakın temaslı olurlarsa onlar da 14 gün karantinaya alınacak. Rehbere göre "Daha önce iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, aşılama sonrası üç ay içinde COVID-19 vakası ile temas durumunda kişiler temaslı olarak değerlendirilir ve yakın temaslı olması durumunda 14 gün süreyle karantinaya alınır. Temas sonrası 7. günde yapılan PCR testi negatif olanların karantinası sonlandırılır."