Karikatürlü pankart nedeniyle CHP'li başkana "Başbakana hakaretten" dava

Karikatürlü pankart nedeniyle CHP'li başkana "Başbakana hakaretten" dava

Konya'da CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik'e, parti il binasına geçen 23 Nisan günü asılan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önlük giydirilmiş şekilde karikatürünün bulunduğu pankart nedeniyle "Başbakana hakaret" davası açıldı.

CHP Gençlik Kolları geçen yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda il başkanlığının bulunduğu 8 katlı binanın ön cephesine, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun karikatürünün bulunduğu bir pankart astı. "23 Nisan koltuğuna küçükler oturur" yazılı pankartta, ilkokul önlüğüyle resmedilen Davutoğlu, elinde makas ve kağıttan kesilmiş adam figürleriyle makam koltuğunda otururken resmedilmişti.


"Sayın hemşerimizin 23 Nisan Başbakanlığını kutluyoruz" yazısı da bulunan pankart yaklaşık yarım saat asılı kaldıktan sonra polis tarafından indirildi. Ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "Başbakana hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik'in ifadesi alındı. İfadesinde pankartı kendisinin asmadığını belirten Killik, suçlamaları kabul etmedi.


Cumhurbaşkanı'na hakaretten CHP üyesi tutuklandı


2 yıla kadar hapsi isteniyor


Soruşturmanın ardından savcılık tarafından hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada Gençosman Killik, 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden yoksun bırakma cezasıyla yargılanacak.


Erdoğan'a hakaret iddiasıyla yargılanan gazeteciye ilk celsede beraat


Hakkında dava açılan CHP Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik, "Pankartın asılmasıyla ilgili basına verdiğim röportaj, hakkımda delil olarak hazırlanarak dava açıldı. Biz bu pankartı hazırlayarak, sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 'yönlendirme Başbakan' olma şeklinde hemşerisi olarak bir mesaj vermek istedik" dedi.


ÖDP İl Başkanı'na Erdoğan'a hakaretten hapis cezası


Seçilme hakkına da engel


Killik, hakkında açılan davada her hangi bir kamu kurumunda görev alamaması ve seçilme hakkında yoksun bırakılmasının talep edildiğini ifade ederek şöyle konuştu:


"Hakkımda hapis cezasının yanı sıra, Türk Ceza Kanunun 53'üncü maddesi olan 'Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma' ile de yargılanmam isteniyor. Bu madde; 'Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten, yoksun bırakılır' şeklindedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS