Karısını öldürdü, ''eşinin sadakatsizliği'' indirimi aldı

Karısını öldürdü, ''eşinin sadakatsizliği'' indirimi aldı

Adana'da, boşanmak isteyen eşi Ezgi Köseoğlu'nu öldüren Mehmet Köseoğlu'na yerel mahkeme ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Yargıtay'da ''ölenin boşanma kesinleşmeden ilişki yaşadığı ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı'' gerekçesi ile bozuldu. Yapılan ikinci yargılamada bu kez indirim uygulanarak 24 yıl hapis cezası verildi.

33 yaşındaki Mehmet Köseoğlu, kendisine boşanma davası açıp evi terk eden eşi 2 çocuk annesi 22 yaşındaki Ezgi Köseoğlu'nu, 22 Ağustos 2011'de "Çocuğumuzu sana göstereceğim" diyerek çağırıp bir yakınının evine götürdü. Burada bir süre görüşen Mehmet Köseoğlu, iddiaya göre çıkan tartışma sonucunda tabancayla eşinin başına 4 el ateş edip öldürdü. Evde bulunanları da ölümle tehdit ederek kaçan katil zanlısı, bir hafta sonra yakalandı.


TBMM Özgecan Aslan için siyaha büründü


Ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırıldı


Eşini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mehmet Köseoğlu, savunmasında, İstanbul Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan ceza ehliyetinin tam olduğu yönünde verilen raporu kabul etmeyerek "Eşimi neden öldürdüğümü bilmiyorum. Ben planladım, tasarladım, silahla öldürdüm. Sebep bilmiyorum. Sebep arıyorum, bulamıyorum" diye savunma yaptı. Mahkeme heyeti, Köseoğlu'na eşini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıp, cezasında tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadı.


'Beni öldüren katilimi bilin'


Platonik aşık genç kadını öldürdü!


''Boşanana kadar sadakat yükümlülüğü devam eder''


İtiraz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Mehmet Köseoğlu hakkında verdiği ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası kararını bozdu. Bozma gerekçesinde Ezgi Köseoğlu'nun boşanma davası açıp ayrı yaşadığı süreçte tanıklardan Ö.Ç. ile ilişki yaşadığına dikkat çekilerek şöyle denildi:
"Her ne kadar maktüle olay tarihinden önce aralarında şiddetli geçimsizlik nedeniyle sanık aleyhine boşanma davası açmış ve fiilen kendisinden ayrı yaşamaya başlamış olsa da, boşanma kararı verilerek kesinleşinceye kadar maktülenin resmi nikahlı eşi olan sanığa karşı sadakat yükümlülüğünün devam ettiği ve bu yükümlülüğün fiilen ayrı yaşanılan dönemde ihlalinden oluşan haksız tahrik teşkil eden davranışların ulaştığı boyut dikkate alınarak cezadan asgari oranda indirim yapılması gerektiğinin gözetilmemesi, bozmayı gerektirmiştir."


Tahrik indirimi uygulandı


Yargıtay'ın bozma kararının ardından Mehmet Köseoğlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı. Son sözü sorulan Köseoğlu, "Başka konuşmak istemiyorum. Konuştuğum zaman yoruluyorum" dedi. Öldürülen Ezgi Köseoğlu'nun babası Yılmaz Daş'ın avukatları ise, Yargıtay'ın bozma ilamına mahkemenin direnmesini istedi. Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma kararına uyarak daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ettiği Köseoğlu'na tahrik indirimi uygulayarak cezasını 24 yıla düşürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS