Kars ve Ardahan baharda beyaza büründü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyor.Kars'ın Sarıkamış ilçesinde gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı her tarafı beyaz bürüdü. Vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.
2 bin 300 rakımlı Acısu mevkisinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Araçlar karlı yolda güçlükle ilerleyebildi.
Vatandaşlardan Ümit Yaşar Günay, Sarıkamış'a bu sene sürekli kar yağdığını belirterek, "Bu sabah yine beyaza büründük. Sabah uyandığımda baktım her taraf bembeyaz, yaklaşık 10 gündür kar yağıyor. Hayvancılık yapan arkadaşlarımız zor durumda, inşallah bir önce bahar gelir." dedi.
Kar yağışı ve soğuk hava yaban hayvanlarını da olumsuz etkiliyor. Her yıl göç yolundan üremek için Sarıkamış'a dönen angıtların karlı zeminde zorlandığı, serçelerin ise yiyecek aradığı dikkati çekti.
Angıtların yiyecek araması ise renkli görüntülere sahne oldu.
Kar yağışıyla ilçeyi çevreleyen sarıçam ormanları kartpostallık manzara sunarken son yıllarda popüler olan Doğu Ekpresi de karla kaplı güzergahında güzel görüntü oluşturdu.
Ardahan
Ardahan'ın yüksek kesimlerinde gece kar yağışı etkili oldu.
Özellikle Kısır Dağı çevresinde etkili olan kar yağışı etrafı beyaz örtü ile kapladı. Kar yağışı yüksek kesimlerde aralıklarla etkisini sürdürüyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS