Katı Atık Toplama Yönetmeliğine kağıt toplayıcılarından sonra sanayiciden de tepki

Katı Atık Toplama Yönetmeliğine kağıt toplayıcılarından sonra sanayiciden de tepki

Çevre Bakanlığı'nın kağıt toplayıcılarını işsiz bırakacak yönetmelik değişikliğine bir tepki de İzmir'deki bir sanayiciden geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi Ferit Kora, alınan kararın ekonomiye de büyük zarar vereceğini söyledi.

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Üyesi Ferit Kora, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, binlerce insanın geçim kapısı olan katı atık toplamaya yasak getirmesi kararına tepki gösterdi. Alınan yeni karar gereğince sokakta kağıt toplayanların bu kağıdı satması halinde 20 bin TL, satın alanların da 140 bin TL ceza ödeyeceğini ifade eden Kora, bu kararın ekonomiye büyük zarar vereceğini söyledi.


140 bin TL ceza TBMM'ye taşındı


İkinci Dünya Savaşı sonrası kaynak sıkıntısı nedeniyle başlayan geri dönüşüm hareketinin çevre kirliliğini önlediği gibi doğal kaynakların tüketimini azaltarak, ekonomik anlamda büyük tasarruf sağladığına işaret eden Kora, sadece tek bir alüminyum kutunun geri dönüştürülmesinin bile bir televizyonu üç saat boyunca çalıştıracak enerji tasarrufu yarattığını söyledi.


Kağıt toplayıcıları ne olacak?


Dünyada toplam 1000 civarında tesiste 1 yılda 0.2 milyar ton atık değerlendirilerek yaklaşık 130 trilyon kilovat-saat elektrik üretildiğine işaret eden Kora, EBSO Meclis Toplantısı'nda şöyle konuştu:


Sokakta kağıt toplayandan mal alana 140 bin TL ceza


"ABD ve Avrupa'da geri dönüşüm alanında çok uzun yıllar önemli mesafeler alınırken, Türkiye'de bu süreç 1991 yılında yürürlüğe giren Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliğiyle başladı. Türkiye'de, bütün atıkları içeren bu çerçeve yönetmelik özel sektöre ilk kez piyasaya sunduğu ürünün atığını geri kazandırması konusunda zorunluluk getirdi. Bugün yaklaşık olarak Türkiye'de yılda 25 milyon ton evsel atık, 1.2 milyon ton endüstriyel atık, 100 bin ton tıbbi atık çıkıyor. Türkiye'de çöp toplama sektöründe, 500 bin toplayıcı bulunduğu tahmin ediliyor. Geri dönüştürülen atıkların yüzde 43'ünü kağıt, yüzde 27'sini plastik yüzde 12'sini cam, yüzde 8'ini tekstil ürünleri, yüzde 4'ünü de metal oluşturuyor. Türkiye'de tüm atıkların geri dönüşüm oranı ortalama yüzde 10 - 12 seviyesinde iken, ambalaj malzemelerinin geri dönüşüm oranı yüzde 20'lerde ve ilk sırada yer alıyor. Bu işten geçimini sağlayan 500 bine yakın kişi ve ailelerinin işsiz kalması bir yana, bu sayede ayırımı yapılarak elde edilen atıklarının üretime geri kazandırılmasının önüne geçilerek, ekonomiye, çevreye ve doğal kaynaklara büyük zarar verecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS