Kayseri'de tutuklu FETÖ sanığından 'vatan ve din' savunması

Kayseri'de tutuklu FETÖ sanığından 'vatan ve din' savunması

Kayseri'de hapisteki FETÖ üyelerinin ailelerine destek olmak amacıyla toplantı yapmakla suçlanan ve 6'sı tutukla yargılanan 12 FETÖ sanığından İbrahim Şencan savunmasında,"Ben, ne bu vatanın ne de bu dinin aleyhine bir işin içinde olmadım" dedi. Davada tutuklu sanıklardan 3'ü tahliye edildi.

Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, cezaevindeki örgüt üyelerinin ailelerine destek amaçlı toplantı yaptıkları iddiasıyla 6'sı tutuklu 12 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Selçuk Alaca, Ali Kara, Muaz Biçer, İhsan Yorulmaz, Hanifi Yılmaz ve İbrahim Şencan ile tutuksuz yargılanan Altan A, Hacı Ali D, Fuat G, Mustafa A, Mahmut A. ve Mehmet A. ile avukatları katıldı.


Darbe şüphelisi generali Ankara'ya getiren pilot konuştu


Savcı mütalaasında tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devam etmesini istedi.


Tutukluluğa yönelik söz hakkı verilen sanıklardan Hanifi Yılmaz, telefonunda ByLock bulunduğu iddiasının doğru olmadığını, söz konusu hattın kayınpederine ait olduğunu ve zaman zaman oğlunun da kullandığını öne sürdü.


Maddi sıkıntı nedeniyle bağ evine gittiğini savunan Yılmaz, 11 aydır tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini istedi.


Sanık avukatı da müvekkilinin, ailesini geçimin sağlamak için şeker sucuğu ve kayısı satmak amacıyla oturmalara katıldığını, örgütün imamı olduğu, "Hasan", "Sami" ve "Yılmaz" kod ismini kullandığı iddialarının doğru olmadığını, kendisinin böyle bir vasfı ve bilgisi bulunmadığını aktardı.


FETÖ’nün il imamlarına 18’er yıl hapis


Tutuklu sanıklardan İbrahim Şencan da esnaf arkadaşlarıyla bağ evindeki oturmalarında, sanıklardan Hanifi Yılmaz'ın da evde olması nedeniyle yargılandıklarını ve tutuklu bulunduklarını iddia ederek, "Ben, ne bu vatanın ne de bu dinin aleyhine bir işin içinde olmadım" dedi.


Terör örgütüne finans sağlamak suçlamasını kabul etmeyen tutuklu sanıklardan Ali Kara ise davet üzerine toplantılara 5-6 kez katıldığını ifade etti.


Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları reddederek, beraat ve tahliyelerini istedi.


Mahkeme heyeti, "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçlamasıyla yargılanan sanıklardan Selçuk Alaca, Ali Kara ve İhsan Yorulmaz'ın tahliyesine, diğer tutuklu üç sanığın ise mevcut durumunun devamına hükmetti.


Heyet, eksikliklerin giderilmesi ve mütalaanın alınması için duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS