KDV ve ÖTV indirimleri ne zaman sona eriyor?

KDV ve ÖTV indirimleri ne zaman sona eriyor?

2019 KDV ve ÖTV indirimleri fırsatından yararlanmak isteyen kişiler için son günler yaklaşıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda verilen müjdede indirimlerle ilgili detaylar yerini almıştı. 6 başlık altında toplanan KDV ve ÖTV indirimleri önümüzdeki günlerde sona erecek. Peki, indirimlerinden yararlanmak isteyen kişiler için son tarih ne zaman?

KDV ve ÖTV indirimi ile mobilya ve beyaz eşya sektöründe ürün satın alacak kişiler avantajlı bir şekilde satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu indirimleri 2018 yılında başlatmış ve yıl sonuna kadar devam edeceğini duyurmuştu. Ardından 31 Mart’a kadar uzatılan indirim süresi son olarak 30 Haziran 2019’a çekilmişti.


Yani KDV ve ÖTV indirimlerinden yararlanmak isteyen kişiler için son gün 30 Haziran olacak.


İNDİRİM TUTARLARI NE KADAR?


Uygulamaya göre, mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olarak uygulanırken, beyaz eşyadaki ÖTV oranları da sıfır olarak baz alınıyor.


Öte yandan, konut satışlarında KDV oranı 31 Aralık 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında daha önce yüzde 4'ten 3'e indirilen oran yıl sonuna kadar devam edecek.


1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV'de yapılan 15'er puanlık indirim yıl sonuna kadar devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanması da 30 Haziran'a kadar sürecek.


Römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranının yüzde 1 olarak uygulanması 30 Haziran'da sona erecek. Ayrıca motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV'nin sıfırlanması da 30 Haziran'da son bulacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS