Kedi işkencecisinin cezası belli oldu

Kedi işkencecisinin cezası belli oldu

Kedi işkencecisinin cezası belli oldu

Eskişehir'de sahiplendiği kediyi evinde bıçakladıktan sonra kafasını dolu su damacanasıyla ezerek öldürdüğü ileri sürülen ve görüntüleri sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan üniversite öğrencisi 21 yaşındaki M. C.A., 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Vicdanına dayanarak cezayı verdiğini belirten mahkeme hakimi Orhan Küçükfidancı, cezada indirim yapmadı ve ertelemedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi M. C.A. Eskişehir'deki 'Cafe De Kedi' adlı işyerinden aldığı 'İletki' adlı kediyi geçici olarak sahiplendi. Kediyi, geçen yıl Şubat ayında kaldığı öğrenci evinde işkence yaparak öldürdüğü öne sürülen M. C.A. hakkında, Eskişehir 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Kendisine ait olmayan hayvanı öldürdüğü gerekçesiyle 'Mala zarar verme' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi istenen M. C.A.'ın yargılanmasına devam edildi. Bugünkü duruşmaya tutuksuz sanık M. C.A. ile sanıktan şikayetçi olan Cafe De Kedi işletmecileri Didem Erşan Üstündağ ve Duygu Kurt katıldı.

'Sürekli hayvan öldüren bir insan değilim'

Sanık M. C.A.duruşmada eski beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, "Suçumu kabul ettim. Olaydan dolayı pişmanım. Sürekli hayvan öldüren bir insan değilim. Evimde halen kedi ve köpek besliyorum. Böyle bir insan olsaydım bunlara bakmazdım. Benim psikolojik rahatsızlığım yoktur. Cezamın ertelenmesini talep ediyorum" dedi.

Hakim vicdanına dayanarak karar verdi

Mahkeme sanık M. C.A.'u 'Haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı öldürme' suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme hakimi Orhan Küçükfidancı, vicdanına dayanarak kararı verdiğini belirtti. Küçükfidancı, sanığın pişmanlığını samimi bulmayarak cezada indirime gitmedi ve cezayı ertelemedi.

Kararın açıklamasının ardından duruşmaya katılan hayvanseverler ve avukatları duygulu anlar yaşadı. Duruşma sonrasında birbirlerine sarılarak gözyaşı döken hayvanseverler verilen 3 yıl hapis kararı ile hayvanların artık bundan sonra 'Mal' olarak görülmeyeceğini söyledi.

'Vicdanlarda asla affedilmeyecek'

Adliye önünde basın açıklaması yapan öldürülen kedinin sahiplerinin avukatı ve aynı zamanda Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı olan Buket Ünlü Hatip, sanığın aldığı cezanın mevcut yasalar dahilinde yetersiz ve caydırıcılıktan uzak olduğunu savundu. Avukat Hatip, "Ancak unutulmamalıdır ki, masum bir kediyi öldüren Can Aksoy vicdan ve merhamet sahibi bireylerin gözünde ve yüreğinde asla affedilmeyecektir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HAYTAP Avukatı ve yazarımız Şenpolat mahkeme kararını böyle yorumladı

HAYTAP Avukatlarından ve sitemizin yazarı Ahmet Kemal Şenpolat da mahkemenin kararıyla ilgili şunların altını çizdi: 

- Mahkeme aşağı sınır olan 4 ay değil , TCK 'nın verdiği en üst sınır olan 3 yıl hapis cezasını uygulamıştır.

- Mahkeme iyi hal indirimi uygulamamıştır.

- Mahkeme cezayı ertelememiş, paraya çevirmemiştir.

- Hayvanın hayvan olmasından ve acı çekmesinden dolayı değil; sahibine ait malın zarar görmesinden dolayı bu ceza verilmiştir. (Hayvan sahipsiz olsaydı bu yargılama yapılamayacağını unutmayalım.)

- Yargıtayın kararı onaması halinde (kanaatimizce bu olasılık zayıf); fiili olarak sanığın tutuklanıp cezaevine girmesi söz konusu olacak. Cezaevinde geçireceği süre bu karara güre infaz yasaları gereği yaklaşık 18 ay civarında olacak. Karar bu haliyle kesinleşmesi halinde sanığın sabıka kaydına "mala zarar verme suçu" olarak işlenecek

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- Yargıtay'ın kararı bozması halinde, bozulan yerler açısından yargılama yeniden yapılacak. Dosyanın yargıtaydan dönüş süresi yaklaşık iki yıl.

Karar, hayvanseverleri mutlu etti

Hayvanlara Adalet Platformu Sözcüsü Avukat Mustafa Çakı da davanın asla basit bir mala zarar verme davası olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Burada mahkemenin cezayı tayin ederken göstereceği hassasiyet, tüm hayvanların sadece ekonomik bir değer olması sebebiyle değil, salt olarak canlı olmaları nedeniyle hukuk düzenince koruma altına alındığını göstereceği için anlamlı ve önemliydi. Bu kararla kanun koyucunun yargıya verdiği takdir yetkisinin, bu defa fail lehine işletilmediğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kedinin sahiplerinden ve aynı zamanda Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı olan Duygu Kurt da mahkemeden böyle bir karar beklemediklerini belirterek, bundan sonra hayvanların birer mal olarak görülmemesi açısından kararın emsal teşkil edeceğini söyledi.

Arka kapıdan çıkarıldı

Sanık M. C.A. duruşma sonrasında yakınlarıyla birlikte polislerin aldığı güvenlik önlemleri altında adliyenin arka kapısından dışarı çıkartıldı. Aksoy'un yakınları kararı temyize göndereceklerini belirtti.

Kedi öldüren üniversiteli: Zararı karşılamak isterim

Kedi öldüren üniversiteli için 23 bin şikayet