Kemikler akrabalara torbalar içinde teslim edildi

Kemikler akrabalara torbalar içinde teslim edildi

Kemikler akrabalara torbalar içinde teslim edildi

Tunceli'nin Hozat ilçesinde "Dersim Katliamı" sırasında öldürüldüğü ileri sürülen 24 kişiye ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine savcılık talimatıyla 2015 yılında yapılan kazı çalışmalarıyla çıkartılan ve DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kemikler, işlemlerin sona ermesinin ardından akrabalarına teslim edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ailelerin avukatı Cihan Söylemez, gazetecilere, Haziran 2014'te söz konusu alanda anıt mezar yapmak için çalışma yürüten ailelerin, insan kemiklerine rastlamaları üzerine Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduklarını anımsattı.

Başvuru sonrasında Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 14-15 Nisan 2015 tarihlerinde adli tıp uzmanları eşliğinde kazı çalışması yaptırdığını belirten Söylemez, şöyle konuştu: "Bu Türkiye Cumhuriyeti tarafından yargısal boyutuyla yapılan ilk resmi kazıydı. Bu resmi kazı sırasında, orada çok sayıda insana ait kafatası, insan kemiği ortaya çıktı. Bu insan kemiklerinin bir kısmının çocuklara ait olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda takılar, mühürler olmak üzere çeşitli araç gereçler de orada çıktı.

Kılıçdaroğlu'ndan "Dersim" açıklaması!

Bugün adli tıp işlemleri sonuçlandı ve insan kemikleri aileye iade edildi. Bizim söyleyeceğimiz şu, devletin Dersim meselesine, artık bunu bir politik malzeme olmaktan çıkararak samimi şekilde yaklaşması. Ailelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu dilekçeleri, savcılıktaki talepleri de göz önüne alarak bu soruşturmaları bağımsız, adil, hakkaniyete uygun şekilde sonuçlandırması, hiç değilse ailelerin bu yarasını bir nebze de olsa azalması için kendilerine yardımcı olunması. Bu sürecin tamamen politize edilmemesi bizim için çok önemliydi. Baştan sona bunun için uğraşmıştık ve sürecin bir şekilde sağlıklı yürüdüğünü düşündük."

Söylemez, hukuki sürecin henüz tamamlanmadığını, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Kemikler yeniden toprağa verilecek

"Dersim Katliamı" sırasında öldürüldüğü iddia edilen Turabi Baran'ın torunu Hüseyin Baran da kazı çalışması esnasında açığa çıkan kemik ve kişisel eşyalara incelenmek üzere el konulduğunu dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Devlet Bahçeli'ye "Dersim" için kınama cezası

Avukatla bugün Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'na gittiklerini anlatan Baran, "Başsavcılık bize içinde insan kemikleri olan 6 torba kemik teslim etti. Kemikleri dini vecibelerimizi yerine getirerek toprağa vereceğiz." dedi.

Olay

Hüseyin Baran ve akrabaları, 1937-1938 yıllarında "Dersim Katliamı" sırasında yaşamını yitiren aile bireylerine Hozat ilçesine bağlı Karabakır köyü Sekesure mevkisinde anıt mezar yapmak için yürütülen çalışmalar esnasında insan kemiklerine rastlanması üzerine Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu.

Tarihi nüfus cüzdanı: Dini: İslam, mezhebi: Alevi

Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 14-15 Nisan 2015'te bölgede, cumhuriyet savcısı, olay yeri inceleme ekipleri ve adli tıp kurumu uzmanları nezaretinde kazı çalışmaları başlatılmıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kazı çalışmasında bütünlük arz eden 13 kafatası, yüzlerce kemik parçası, boş mermi kovanları, cep aynaları, üzerinde "Hasan" ve "Halil" yazılı 2 mühür bulunmuştu. Kemikler, DNA tespiti ve incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.