Kılıçdaroğlu: "13 yıldır niye yapmadılar?''

Kılıçdaroğlu: "13 yıldır niye yapmadılar?''

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti'nin seçim beyannamesini Zonguldak'da değerlendirdi. Daha önce kendilerine ''kaynak nerede'' diye sorulduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ''Biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak aynılarını alıp bildirgelerine koydular, 13 yıldır niye yapmadılar'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'nde partisince düzenlenen mitingde halka hitap etti. Seçim otobüsünün üzerinde konuşan Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde çıkan sonuçta vatandaşın tek parti istemediğini, diktatör istemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Vatandaş, 'Gerginlik istmiyorum. Oturun kendi aranızda anlaşın, hükümeti kurun ve doğru dürüst Türkiye'yi yönetin' dedi. Bu mesajı en iyi okuyan parti biziz. 'Koalisyon kuralım' dediler. Biz de 'Buyurun gelin koalisyon kuralım' dedik. Olmadı, koalisyon kurulmadı. Koalisyonun kurulmasına kim engel oldu? Siz de biliyorsunuz ben de biliyorum. Kaçak sarayda oturan zat koalisyonun kurulmasına engel oldu. Bir kişiye yetki veriyorsanız, birinci parti yapıyorsanız ve ona hükümeti kurma görevi veriyorsan, ama kendi iradesini başka birisinin ipoteğine sokmuşsa o bu ülkeyi yönetemez. Yani bir kişi kendi iradesini, kendi gücünü birisine ipotek etmemeli. O bu iradeyi gösteremedi" dedi.

"Hükümeti kuracaktık"

Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurmak için CHP'ye görev vermediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bize görev vermediler. Niçin vermediler? 'Ya CHP hükümeti kurarsa.' Ve biz hükümeti kurardık, adam gibi de yönetirdik. Hiçbir ayrım yapmazdık. Bütün vatandaşlarımızı kucaklardık. Biz ayrımcı değiliz, biz bölücü değiliz. Biz toplumu ayırmayız. CHP iktidarında 78 milyona aynı gözle bakarız. Eğer bir vatandaşın çocuğu işsizse ona önce 'Senin kimliğin ne, senin inancın ne, sen hangi partiye o verdin?' diye sormayız. Herkesi kucaklayacağız. Onlar bunu yapmadılar. Biz mağdur edebiyatı yapmayız. Biz yetkimizi kaçak saraydan değil, biz yetkimizi milletten isteriz, milletten alırız" dedi.
"Neyi açıklamışsak kendi bildirgelerine koydular"

AK Parti'nin seçim beyannamesinde kendilerinden alıntılar yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Dün seçim bildirgelerini açıkladılar. Biz 7 Haziran'dan önce neyi açıklamışsak aynılarını kendi bildirgelerine koydular. Niye koydular? 'Emekliye 2 maaş verecektik' diyoruz. Efendim, 'Parayı bulamazınız, para yok.' Şimdi onlar da koydular. Bu neyi gösteriyor? En sağlıklı hesabı, en tutarlı hesabı, en güzel hesabı yapan parti CHP'dir. Onlar da teslim etiler. 'Taşeron işçiye kadro vereceğiz' dedik. 'Veremezsiniz, nereden vereceksiniz' dediler. Bi baktım onlar da koymuşlar. Eyvallah, çok memnun olduk. Vereceksiniz tabii. Vermezseniz vereceğiz taşeron işçiye kadro. Taşeronu asgari ücrete mahkumiyeti bitireceğiz. 'Asgari ücret bin 500 lira olacak' dedim. Bizi gittiler işverenlere şikayet ettiler. Dün baktım onlar da koymuşlar, 'Asgari ücret bin 300 lira olacak' diye. Olacak olacak. Milletin iradesiyle olacak. Şimdi size ne söyleyecekler oy almak için. 'Emekliye biz de para vereceğiz, asgari ücreti biz de artıracağız' diyecekler. İyi de 13 yıldır niye yapmadın kardeşim. CHP söyledikten sonra mı aklın başına geldi?"

CHP'nin halkın partisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "CHP'nin siyaset anlayışında siyasetçi cebini doldurmayacak, vatandaşın cebi dolacak. Vatandaş zenginleşecek. Vatandaş köşeyi dönecek. Eski algıları tümüyle değiştirin. Ne diyorlardı;  CHP proje üretemez, CHP Türkiye'nin gerçeklerini bilemez. Bunlar hep kavga eder. Bugün son 2 seçim bildirgesine bakın. Türkiye'nin bütün sorunlarına çözüm üreten partiyiz. En nitelikli kadrolar CHP'de var. Düşünen kadrolar CHP'de var" dedi.

7 Haziran'dan sonra ülke kan gölüne döndü

Her gün şehit cenazeleri geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, "İçimiz kan ağlıyor. Bu sorunu çözemediler. Çözmek de istemiyorlar. Ne oldu da 7 Haziran'dan sonra ülke kan gölüne döndü. Kim buna yol açtı. '400 milletvekili verin' dediler. '400 milletvekili vermezseniz ülke felakete sürüklenir' dediler. 7 Haziran'da 400 milletvekili çıkmadı, ülke kan gölüne döndü. Sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin sorumlusu siyasilerdir. Bu sorunu ancak CHP çözer. Neden? Çünkü CHP bu ülkenin kurucu partisidir. Ayrım yapmayız biz. Hiç kimsenin ötekileştirilmesini istemeyiz. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır. Kimliğiyle, inancıyla, yaşam tarzıyla bizim başımızın tacıdır diyoruz. Hiçbir ayrım yapmıyoruz. Hangi kimlikten, inançtan olursa olsun, hangi yaşam tarzını benimserse benimsesin CHP bütün vatandaşların sorunlarını çözmek zorundadır" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS