Kılıçdaroğlu: "Bir ülkede babalar çocuklarını toprağa verirse sorun var demektir"

Kılıçdaroğlu: "Bir ülkede babalar çocuklarını toprağa verirse sorun var demektir"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tire'nin ardından geçtiği Ödemiş'te büyük coşkuyla karşılandı. Hükümet Meydanı'nı dolduran yaklaşık 7 bin kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, " Eğer bir ülkede çocuklar babalarına değil de babalar çocuklarını toprağa verirse bu ülkede sorun var demektir"dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, son zamanlarda havuz medyası dışında kalan gazete ve televizyonlara büyük baskı yapıldığına dikkati çekip, "Polis eşliğinde basılıyor, televizyon ekranları karartılıyor. Gazeteciler ölümle tehdit ediliyor. Vatandaşın haber alma hakları kısıtlanıyor. Bu bize yakışan bir süreç değil. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, bu ülkeye bağımsızlığı getirirken aynı zamanda bu ülkeye özgürlüğü de, insan haklarını da, kadın-erkek eşitliğini de getirdiler. 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesi' dedi. 'Türkiye, güçlü bir sosyal devlet olmak zorundadır' dedi. 'Hiç kimse ben kimsesizim demeyecek' dedi. Bu devlet herkesin sahibidir. Şu an Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. Araplar'la aramız bozuldu, Mısır'la, Libya'yla, Suriye ile aramız bozuldu. Komşu mu bıraktın sen?" dedi.


"Babalar gencecik fidan gibi çocuklarını toprağa veriyor"


"Bir parti kendi sorunsa o partinin bu memlekete faydası olmaz" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Bir kişi kendi iradesini saraya ipotek etmişse bu memlekete bir faydası olamaz. 1 Kasım'da çocuklarımız, ailemiz, ülkemiz için bize bir görev düşüyor. Şu hale bakın 13 yılda ne hale geldik? Birbirimize selam veremez hale geldik. Kavgadan bıktık. Eğer bir ülkede çocuklar babalarına değil de babalar çocuklarını toprağa verirse bu ülkede sorun var demektir. Gencecik fidan gibi çocuklarını babalar toprağa veriyor. Kan ve gözyaşı bu memleketin kaderi değildir. İşçisiyle köylüsüyle, memuruyla emeklisiyle, çiftçisi ile bu işe 'yeter' dememiz lazım. Türkiye bunu hak etmiyor. Yazıktır bu memlekete. Bir arada güçlü olacağız, ayrışmayacağız. Neden kavga ediyoruz, birilerinin ihtiraslarını tatmin etmek için."
Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından kalabalığa karanfil atıp, selamladıktan sonra helikopterle Kemalpaşa'ya geçti.Kemalpaşa'da mini miting


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kemalpaşa'da halka seslendi. Atatürk Bulvarı üzerindeki Cumhuriyet Meydanı'nda otobüsün üzerinde konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan sandığa gittikleri zaman iki şeyi düşünmelerini istediğini söyleyedi. İktidarlarında çiftçiye mazotu 1.80 lidadan vereceğini, emekliye de bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğini hatırlattı.


"Bir ülkede huzur ve refah olmazsa birşey kalmaz"


Asgari ücreti de bin 500 TL yapacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Beni iş verenlere şikayet ettiler. Çatlasalar da patlasalar da bin 500 TL yapacağım. Esnafa, köylüye, sanayiciye, emekliye sahip çıkacağım. Bu ülkede adaleti sağlayacağım. Refahı ve huzuru getireceğim. Bir ülkede refah ve huzur olmazsa hiçbir şey kalmaz" dedi.


"Din üzerinden siyaset yapıldı"


Din üzerinden de siyaset yapıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Kimin elinde var? Kime öyle bir yetki verildi ki 'Bu az Müslüman, bu fazla Müslüman' diyebilsin. Kimin elinde böyle bir yetki? Eğer birisi din üzerinden siyasete yapıyorsa, bilin ki, o yalan söylüyor, bilin ki o sahtekardır. Herkesin kimliğine, inancına, saygılıyız. Siyasetin konusu bunlar değil. Çiftçi hakettiğini alıyor mu? Almıyor mu? Türkiye komşularıyla neden kavga ediyor? Niye kavga ediyorsun? Şimdi öyle bir hale geldi ki, mal satacak ülke yok. O ülkeler 'Niye ben senden mal alayım' diyor. Hadi Suriye'yle kavga ettin. Yıllarca sürüyor. Peki Mısır'la ne istedin? Bunları düzetmek zorundayız, düzelteceğiz" dedi."Yetkiyi saraydan değil sizden almak istiyorum"


Türkiye'nin ateş çemberinden geçtiğine de değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi adım adım geziyorum. Ben yetkiyi saraydan değil sizden almak istiyorum. Türkiye bir ateş çemberinden geçiyor. Cumhuriyet tarihinin en derin krizlerinden birisini yaşıyor. Türkiye'yi kimin yönettiği belli değil. Kim yönetiyor Türkiye'yi?" dedi.


"Herkes kandırıyorsa nasıl ülke yönetiyorsun"


Hükümetin sık sık kullandığı 'kandırıldık' söylemini de hatırlatan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Şu hale bak. Gittiler PKK ile oturdular masaya. 'Biz çözüm üreteceğiz' dediler. Sonra masadan kalkıp 'bizi kandırdılar' dediler. Siz çocuk musunuz? Böyle nasıl devlet yönetiyorsunuz? Birisi dedi 'PKK bizi kandırdı' bir başkası kalktı 'paralel bizi kandırdı.' Bir diğeri 'Esad kandırdı.' Herkes sizi kandırıyorsa nasıl ülke yönetecek siziniz? Bunlara bir ders vermeniz lazım. Refah ve huzur için bir araya gelmemiz lazım. Bir araya gelip huzuru sağlayacağız. Gelin bir arada olalım. Huzuru ve refahı getirelim. Ben hazırım siz de hazır mısınız? Bu memlekete refahı ve huzuru getireceğiz. Hiçbir vatandaşı ötekileştirmeyeceğim. 78 milyon vatandaşımı kucaklayacağım. Kavgadan, gerilimden bıktık" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS