Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da konuştu: "Elçi'nin vasiyetinin gereğini yapın"

Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da konuştu: "Elçi'nin vasiyetinin gereğini yapın"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü saldırıya ilişkin temaslarda temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti. Kılıçdaroğlu, Tahir Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulundu. Diyarbakır Barosu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu " Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, barikatları kaldırın" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sur ilçesindeki terör saldırısına ilişkin temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu, beraberinde Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile geldiği kentte ilk olaraksaldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulundu.

Eşi Türkan Elçi ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Kılıçdaroğlu'nun görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

 

 

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Diyarbakır Barosu'na geçti. Kılıçdaroğlu Diyarbakır Barosu'nda açıklama yaptı. İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Diyarbakır'ın göbeğinde bir faili meçhul olmamalı. Bir baro başkanı katlediliyor. Failleri belli değil. Ortak kanaat bu olayın aydınlatılması. Failler belirlenmeli, kim olursa olsun. Biz siyaseten bunun takipçisi olacağız. 21. yüzyılın Türkiye'inde bir faili meçhul olmamalı. Tahir Elçi yüreğinde insan sevgisi olan bir insan. Kentini seviyor insanları seviyor saygın bir hukukçu insan haklarına önem veriyor, kent kültürüne sahip çıkıyor. Diyarbakır sıradan bir kent değil tarihin bütün dokularını burada bulabilrsiniz. Kente sahip çıkmak için oraya gidiyor, çatışma kültürünü kabul etmeyen bir insan hukuku ve hukukun üstünlüğünü ömrü boyunca savunmuş böyle bir insanın katledilmesi yüreğimizi acıtıyor. Failler bulunmalı. Ailesi bunu istiyor. Hangi görüşten olursa olsun bütün siyasi partiler bunu istiyor. Hukuk adına insanlık adına istiyoruz.

Artık Türkiye'de huzur istiyoruz. CHP olarak bizim üzerimize düşen bir görev varsa biz o grevi yapmaya hazırız. Bu ülkenin huzura ve barışa ihtiyacı var. Ayrışmanın felkaet getirdiğini biliyoruz ve görüyoruz. Bakın bütün bu acıların üzerine 6 çocuğumuzun acısı da eklendi. Kuran kursunda hayatını kaybeden 6 çocuğumuz. Bu ülkenin bütün insanlarını serviyoruz. Acımızı da mutluluğumuzu da paylaşmak zorundayız. Diyarbakır Barosu'na başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Onlar bu olayın takipçisi olacaklar. Bizler bu olayın aydınlatılmasıyla ilgili olarak sizin yanınızda olacağız.  

Rahmetli barıştan yanaydı. Yollarda barikat kurulmasının doğru olmadğını sürekli ifade ediyordu. Eğer bu vasiyetse buna herkesin uyması lazım. Barikatlar sorun çözmez sorun yaratır. Diyarbakırlı bunu istemiyor. Diyarbakır kadim bir kentir. Bu Tahir Elçi'nin söylemidir. Bütün kültürlerin izlerini burada bulabilrsiniz. Değişik inançlardan insanların özgürce gezdiği bir kenttir. Eğer siz bu kentin sokaklarını ayırırsanız bu doğru değildir. Barikatları kuran arkadaşlar, siz Tahir Elçi'yi seviyorsanız onun vasiyetinin gereğini yapın, kaldırın onları. 

Bu cinayet eğer bu ülkede onun beklentilerinin vasiyetinin gereği olarak sorunların çözüleceği tarihse bu başlamalı. 

Hükümetin ne yaptığını bilmiyoruz. Ama gelinen süreci biliyoruz. Bu süreç sorun yaratan bir süreç dedik defalarca ifade ettik çözüm yerinin parlamento olduğunu defalarca ifade ettik. Sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini biz biliyoeruz. Ama onlar daha farklı yöntem izlediler o yöntem Türkiye'yi bu noktaya taşıdı. 

Biz CHP'yiz. Elde kesin veri olmadan konuşmayız. Bir insan var hayatını kaybetti ve bu insan sıradan bir insan değildir. Ve bu insan bir basın toplantısı sonrasında öldürülmüştür ve biz faillerin bulunmasını isteriz. Ben savcı değilim karar veremem, ben polis de değilim delil toplayamam ama hukukun üstülüğüğe inanan bir devlet delilleri bulur, failleri yakalar adalete teslim eder ve gereğini hep beraber bekleriz.

Bütün görüntüleri izledim. Ben siyasetçiyim. O farklı bir alan. Ama ben bu olayın faillerinin yakalanmasını isterim. Faili meçhullerin aydınlatılması ile ilgili olarak CHP genel başkanı olarak arkadaşlarıma söyledim. Tam 24 kez araştırma komisyonu kurulmasını istedik. Ama maalesef çoğunluk AKP'de onların milletvekili oylarıyla reddedildi. Bir insanlık ayıbıdır. Türkiye'nin karnesi bu konuda kırıktır. O nedenle Türkiye'deki demokrasiye "hibrit demokrasi" diyorlar. Düşündüğü için öldürülenler var. Parlamento bu konuya el atmayacaksa hangi konuya el atacak.

Eğer birileri dosyayı kapatmak istiyorsa üzerine gideceğiz.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS