Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na "milli muhalefet" yanıtı

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na "milli muhalefet" yanıtı

Başbakan Davutoğlu'nun "Bize milli muhalefet lazım" sözlerine yanıt gecikmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Milli olmak ülkeyi dünyadan izole etmekten geçmez, ülkeye itibar sağlamaktan geçer" dedi. Kılıçdaroğlu, "CHP'nin milliyetçiliğini kimse sorgulayamaz, biz onu Kıbrıs'ın Beşparmak Dağları'na yazmış bir partiyiz" diye konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Başbakan Davutoğlu'nun "milli muhalefet" çıkışına yanıt verdi.

"Milli olmak Türkiye'yi pazarlamak değildir"

Kılıçdaroğlu, "Araba ile gelirken sayın Davutoğlu'nu da dinledim. "Biz milli bir hükümetiz. Milli muhalefete de  ihtiyaç duyuyoruz." Lafa bakın. Acaba Davutoğlu millinin ne demek olduğunu biliyor mu? Milli olmak sonuna kadara ülkesinin çıkarlarının arkasında olmak demektir.  Milli olmak Türkiye'yi pazarlamak değildir. Milli olmak Türkiye'yi dünyadan soyutlamak değildir. Milli olmak Türkiye'ye dünyada itibar kazandırmaktır. Hangi millilikten bahsediyorsunuz" diye konuştu. 

"Esad ile Bodrum'da  tatil yapıyordunuz" 

Kılıçdaroğlu, "Şimdi sözde milli hükümete soruyorum. Parantez içinde kocaman bir ünlem işareti. Durup dururken kardeşim dediğin Esad'a niye birden bire saldırdın? Kim seni tetikledi? Bodrum'da beraber tatil yapıyordunuz. Ne oldu da birden bire böyle düşman haline geldiniz?" dedi. 

"Bizi tek başına iktidara getirin şehit mehit gelmeyecek diyorlardı"

Kılıçdaroğlu, "Her gün şehitler geliyor. Terör aldı başını gidiyor. "Bizi tek başına iktidara getirin şehit mehit gelmeyecek" diyorlardı. Tarihin en yoğun şehit sürecini yaşıyoruz. Halkına yalan söyleyen bir siyasal parti milli olabilir mi? Milli kavramının arkasında yalan olabilir mi? Doğu, Güneydoğu'da terör örgütü şehirleri silah deposuna dönüştürürken valilere aman ha sakın dokunmayın diye talimat veren bir iktidar, Türkiye Cumhuriyeti'nde milli lafını ağzına alabilir mi? Milliymiş. Türkiye'yi savaşa sokmak istiyorlar. Herkes savaşa sokmak istiyor bunlar da peşine" diye konuştu. 

"Savaş çıktığında kendi çocuklarını gönderecek misin cepheye?" 

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Eğer sen millilikten bahsediyorsan savaş çıktığında kendi çocuklarını gönderecek misin cepheye? O zaman ben sana milli diyeceğim. 

"Biz milliyetçiliğimizi, Kıbrıs'ın Beşparmak Dağlarına yazan bir partiyiz"

Bizim kimse milliyetçiliğimizi test edemez. Biz milliyetçiliğimizi, Kıbrıs'ın Beşparmak Dağlarına yazan bir partiyiz. 

"Efendim sen neden İhvan'ı kabul etmiyorsun? 

Diyorlar ki CHP bizim yanımızda dursun diyorlar. 17 Eylül 2009'da Suriye'de oturdular yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi anlaşmasını imzaladılar. Biz hiçbir zaman neden bunu yapıyorsunuz demedik. Türkiye'nin çıkarları söz konusuydu. Biz yurtta barış dünyada barış diyoruz. Siz iyi şeyler yaptığınızda her zaman yanınızdaydık. Komşularla sıfır sorun dediler, itiraz oldu mu bizden? Mart 2011'de çatışma çıktı, durup dururken Esad'la kavga ettiler. Efendim sen neden İhvan'ı kabul etmiyorsun? 

"İslam dünyasını biz yöneteceğiz diye ortaya çıktılar"

Panislamizm hareketini yani bütün İslam dünyasını biz yöneteceğiz diye ortaya çıktılar. Dedik ki bakın bu çok tehlikelidir. Yanlış bir yoldur sakın ola bu yollara başvurmayın dedik. Başka bir ülkenin egemenliğine müdahale etmeyin dedik. Yarın bir ülke gelir Türkiye'nin içişlerine müdahale ettiğinde ne diyeceğiz dedik. Sonra, IŞİD Türkiye'den 70 ilden militan toplamaya başladı. Vahhabilik aldı başını gitti. Bunlar da her türlü ortama çanak hazırladılar. 

"Cihatçı unsurların tamamı Türkiye üzerinden Suriye'ye geçti"

Suriye'ye tırlarla silahlar gönderdiler. Ne kadar cihatçı unsur varsa tamamı Türkiye üzerinden Suriye'ye geçti. Türkiye'de kamplar kurdular. Türbeler, camiler bombalandı. Suriye'de kan aksın yeter ki Esad gitsin dediler. Dert Esad değil, Suriye'nin içişlerine neden müdahale ediyorsun? Bunları anlatamadık. 

"Böyle bir milli politika yoktur, bunun adı gayrimilli politikadır"

Böyle bir milli politika yoktur, bunun adı gayrimilli politikadır. Bir iktidarın çıkarına hizmet eden politikadır. Ülkenin çıkarlarına değil. Bir ülkeyi yönetenlerin o ülkenin yakın tarihini bilmeleri gerekir. Ortadoğu ile ilgili karar alacaksan Ortadoğu'nun tarihini bilmen gerekir. 

"Falih Rıfkı Atay'ın Zeytindağı kitabını okusun"

Sayın Davutoğlu'na sesleniyorum; Falih Rıfkı Atay'ın Zeytindağı kitabını okusun. Ortadoğu bataklığı bütün ayrıntılarıyla anlatılıyor. Kendi tarihini bilmeyen Ortadoğu'da hiçbir şey yapamaz. Ancak birilerini maşası olur. Şimdi milliyiz diyorlar. Siz milli değil gayrimillisiniz. Ülkenin çıkarlarını savunmuyorsunuz. 

"Vahhabiliği getirmek istiyorsunuz

21. yüzyılın Türkiye'sine vahhabiliği getirmek istiyorsunuz. Türkiye şu anda sağlıklı yönetilmiyor. Aslında hiç yönetilmiyor. Bir rüzgâra kapılmış gidiyor. Birileri arkadan onun zembereğini kuruyor. Farkında bile değiller. Suriye'de kim kazandı? 

Suriye'de bir Türkiye, iki Türkmenler, üç sivil vatandaşlar kaybetti. Bayır Bucak'tan bahsediyorlar. Ne bayırı ne bucağı kaldı. Hal dünyadan haberleri yok. 

Suriye'de savaş başladıktan bu yana 470 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Bunların vebali bu ülkeyi yönetenlerdir. Ölen her çocuğun sivilin günahı bunların boynundadır. Yaklaşık 2 milyon Suriyeli yaralandı. Suriye'de toplam ekonomik kayıp, 225 milyar dolar. 

Yaklaşan Halep savaşı var

Yaklaşan Halep savaşı var. Eğer orada da bir kıyam olursa, onun da bunların üzerine ilave edilmesi lazım. Suriye ekonomisi çöktü. Onlar Müslüman. Müslüman, kanı akıtmak ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin görevi oldu. Akan kan yazık günah değil mi. 

"Ey Amerika, ey Avrupa birliği...Bağırıyorsun ama duvara bağırıyorsun"

Suriye konusunda dışlanan tek ülke Türkiye'dir. Bağırıyorlar ya ey Amerika, ey Avrupa Birliği... Bağırıyorsun ama duvara bağırıyorsun, seni dinleyen yok. Kimse seni adam yerine koymuyor. 

Geri kabul anlaşmasını imzalamayın dedik, imzaladınız. Bu nedenle siz gayrimillisiniz. 2.5 milyon mültecinin Türkiye'de olduğu dönemde bu anlaşmanın altına nasıl imza atarsın. 

"Alnımızda enayi mi yazıyor diyor, vallahi yazıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Alnımızda enayi mi yazıyor diyor, vallahi yazıyor. Dış politika efelenme alanı değil. Dış politika farklı bir şey. Bir vatansever olarak kendilerine uyarım; Suriye politikasını değiştir. Bu politika yanlış. Suriye topraklarına artık silah göndermeyin. 

Türkiye-Rusya ilişkilerinde gergin bir ortama izin vermeyin

Türkiye-Rusya ilişkilerinde gergin bir ortama izin vermeyin. Angajman kuralları dolayısı ihlal edildiği için hükümetin yanında durduk. Ama Türkiye'nin çıkarı bütün komşularla iyi ilişkilerdir. BM'nin Suriye'de ateşkesin sağlanması için gösterdiği çabalara destek verilmeli. 

"Türkiye'nin, IŞİD gibi terör örgütlerine silah desteği yapmaması lazım"

Türkiye'nin, Suriye'deki cihatçı, IŞID gibi terör örgütlerine silah desteği yapmaması lazım. Türkiye'yi dünyada rezil ediyorsunuz. Terör örgütlerine silah sağlayan meşru bir hükümete gölge düşürüyorsunuz. 

"Yayladağı'nda El Nusra kafasını keserek bir askerimizi şehit etti"

Yayladağı'nda El Nusra militanları kafasını keserek bir askerimizi şehit etti. Bunun hesabını kim verecek. İktidar vermeyecek mi? Kabile reisleri bile Türkiye'ye kafa tutuyor. Sana ne İhvan'dan, Vahhabilik'ten." 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS