Kılıçdaroğlu'ndan "Tutuklanacağınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt

 Kılıçdaroğlu'ndan "Tutuklanacağınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt

Rusya'nın Sesi Radyosu'na konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Tutuklanacağınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna "Her zaman, her ortamda gözaltına alınabiliriz, tutuklanabiliriz" yanıtını verdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'ndan önemli açıklama


Kaza, 2 aylık evli çifti ayırdı


CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu, Rusya'nın Sesi Radyosu'nda canlı yayında Enver Aysever'in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


"AK Parti içerisinde ByLock kullananların isimleri siz de var mı? Neden açıklamıyorsunuz?" sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Dört bakan ve çok sayıda milletvekili var. Elde bu tür bilgiler var ama bunların belgeyle desteklenmesi gerekiyor. Biz, ByLock şifresi çözülüp, buradan bilgi elde ediliyorsa, bunların neden kamuoyuna açıklaması yapılmıyor iktidar tarafından, bunu sorgulamak
istiyoruz" dedi.

ByLock kullananların isimlerinin seçilerek cumhuriyet savcılıklarına bildirildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, "Koruma kalkanı var. Milletvekilleri, bakanlar, belli kişiler korunabiliyor" iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu, ByLock'dan elde edilen bilgilerin tarafsız, uluslararası saygınlığı olan bir kuruluş aracılığıyla kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

"Tutuklanacağınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt

"CHP Parti Meclisi bildirisiyle ilgili suç duyurusu yapıldı. CHP Genel Başkanı olarak günün birinde tutuklanacağınızı ya da CHP'nin kapatılacağını düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Baskıcı yönetimler sıkıştıkça demokrasiyi dillendiren, savunan kişileri, kitleleri susturmak ister. Susturmanın yolu da tutuklarsınız, gözaltına alırsınız, medya organlarını susturursunuz, haber yaptırmazsınız. Adalet ve Kalkınma Partisi de 15 Temmuz sonrası demokrasiden, özgürlüklerden söz etti, 'Hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir.' dedi ama bugün geldiğimiz nokta, 15 Temmuz sonrası söylemlerin tam aksinin yapıldığı noktadır. Bu bağlamda bize saldırmalarını, bizi eleştirmelerini gelişen süreç içerisinde gayet doğal görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.


 


Abdulkadir Selvi başkanlık sisteminin detaylarını yazdı


23 yılla yargılanan cinsel istismar sanığı serbest bırakıldı


Süper Ay Dünya'ya 1948'den beri bu kadar yaklaşmamıştı


Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz sonrası TBMM'de, Taksim'de, Yenikapı'da söylediği "demokratik parlamenter sistem, halkın direnme hakkı" sözlerinin alkışlandığını anımsatarak, "Aynı şeyleri CHP'nin Parti Meclisi söyleyince kıyamet koptu. Neden? Çünkü kendilerine göre 15 Temmuz sürecinden sonra bugün gelinen noktada artık risk yok ve dolayısıyla artık yeniden CHP'ye saldırma dönemi başladı" ifadesini kullandı.

"AK Parti, sizi dava edip, tutuklatacak bir güce sahip midir? Günün birinde tutuklanacağınız endişesini taşıyor musunuz?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, "Baskıcı dönemlerde Bülent Ecevit, Deniz Baykal tutuklanmıştır, hapse atılmıştır, sorgulanmıştır, mahkemeye çıkarılmıştır. Bugün yaşadığımız koşullar, benzer koşullardır. Her zaman, her ortamda gözaltına alınabiliriz, tutuklanabiliriz.

Çünkü mahkemeler bağımsız değildir, siyasi otoritenin talimatına göre karar vermektedir. Siyasi otorite, yani AKP, yargıyı toplumu sindirmek için sopa olarak kullanmaktadır. Bu tablo ortadayken, 'Hayır, kimse bana dokunamaz' diye bir söylem dile getirmeyi çok doğru bulmuyorum" yanıtını verdi.

 "Yenikapı'ya gitmekten pişman değilim"

"15 Temmuz'dan sonra Yenikapı'da düzenlenen mitinge niçin gittiniz? Pişman mısınız? Kandırıldığınızı düşünüyor musunuz?" sorusunu Kılıçdaroğlu, "Yenikapı'ya gitmekten pişman değilim, niye pişman olayım? Yenikapı'da 12 madde halinde, bir daha Türkiye'nin bir darbe olayıyla karşılaşmaması için nelerin yapılmasını gerektiğini tek tek açıkladım. Orada söylediklerimin tamamı doğrudur, tamamına bugün de katılıyorum, altına imzamı atıyorum." diye yanıtladı.

"Yaratılan atmosfer yargıyı da etkiledi"

"HDP eş genel başkanları tutuklandı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasından dolayı gelinen noktada bir yanlış yapıldığını düşüyor musunuz?" sorusunu cevaplarken de Kılıçdaroğlu, CHP'nin parti programında kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasının öngörüldüğünü hatırlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, görevi devam eden bir milletvekilinin tutuklanması durumunda, onun temsil hakkının elinden alınmış olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim itiraz ettiğimiz nokta bu. Yargılamayı yaparsınız ama dönem sonuna ertelersiniz tutuklanmasını, dolayısıyla dönem sonunda gereğini zaten yaparsın. Eğer daha baştan temsil yetkisini alırsanız kişinin, dolayısıyla ona oy veren halkı cezalandırmış oluyorsunuz. Bunu biz söylemiyoruz, Anayasa Mahkemesi kendi kararında söylüyor."

"Anayasa Mahkemesi, Türkiye'de güvenilir bir kurum mudur, yoksa bağımsızlığını yitirmiş midir?" sorusuna Kılıçdaroğlu, şöyle yanıt verdi: "Üzülerek ifade edeyim, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaratılan atmosfer yargıyı da etkiledi. O kadar ki gözaltına alınıp, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen herkes bir anlamda tutuklandı ve hapse atıldı. 'Eğer tutuklamazsam bana da FETÖ'cü derler ve benim de geleceğim tehlikededir' endişesi bu atmosfere hakim oldu. Anayasa Mahkemesi'nin kendi iki üyesiyle ilgili verdiği karar, Kanun Hükmündeki Kararnamelerin iptaliyle ilgili verdiği karar, vahim bir karardır."


"AKP'nin getireceği başkanlık sistemini görelim""Başkanlık sistemine CHP'nin bakışı" sorulan Kılıçdaroğlu, "Kategorik olarak biz başkanlık sistemine karşıyız. AKP'nin getireceği başkanlık sistemini bilmeden, o konu hakkında yorum yapmanın doğru olmadığını söyledim. Ayrıntıları bilmiyoruz. Cumhurbaşkanı yemininden tutun, pek çok konu, kural değişecek. Bir metni görelim, bakalım bu metinde neyi öngörüyorlar, ondan sonra kalkıp düşüncelerimizi ifade edelim" değerlendirmesini yaptı."Demokrasi kuralları içerisinde miting yaparız"

Kılıçdaroğlu, "CHP muhalefetini sokağa kaydıracak mı? Neler yapacak?" sorusu üzerine de, "Elde sopalarla, karşı tarafta korku yaratarak sokağa çıkmak tamamen yanlış ve böyle bir şeyin içinde CHP asla olmaz. Bizim yapacağımız, demokrasi kuralları içerisinde mitingse miting yaparız. Nitekim önümüzdeki günlerde Adana'da yapacağız bir mitingi. Cumhuriyete, Atatürk'e, laikliğe, demokrasiye sahip çıkmak isteyen, ülkenin birliğini ve bütünlüğünü savunan herkesi mitingimize davet ediyoruz. Biz, o mitinge CHP bayrağı da götürmeyeceğiz, bu konuda da karar aldık. Amacımız, bu ülkede birliği, bütünlüğü, beraberliği
sağlamaktır" diye konuştu.

"Türkiye'nin bölünme riski var mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini savunarak, iyi yönetilmeyen bir ülkenin de her türlü riske açık olacağını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS