Kilis kent merkezine roket atıldı

Kilis kent merkezine roket atıldı

Kilis kent merkezine roket atıldı

Kilis kent merkezine Suriye tarafından roket atıldı, Roket, bir dükkana isabet etti. Kilis Valisi İsmail Çataklı, 5'i çocuk 6 kişinin yaralandığını açıkladı. Kilis'e yönelik saldırının ardından harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin atıldığı bölgeyi sınırdaki Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına aldı. 17:05 itibariyle Kilis'te yeniden iki patlama sesi duyuldu, atılan roket sonucu 2 kişi yaralandı. TSK, ikinci saldırıdan sonra IŞİD mevzilerine hava harekatı düzenledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DHA'nın haberine göre Kilis'te, saat 17.00 sıralarında peş peşe iki patlama sesi daha duyuldu. Suriye tarafından atılan katyuşa roketlerinden kaynaklandığı tahmin edilen patlamaların duyulduğu bölgeye ekipler sevk edildi. AA'nın geçtiği habere göre Kilis'e bir roket mermisi daha düştü. Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara CNN TÜRK canlı yayınında bu saldırıda da 1 kişinin ayağından yaralandığını söyledi. 

İlk saldırı

İlk roket mermisi, kentteki Cumhuriyet Meydanı'nın yanı başındaki Sabah Pazarı'nın bulunduğu Canpolat Paşa Mahallesi Tekke Sokağı'na atıldı. 5'i çocuk 6 Suriyelinin yaralandığı saldırıda çok sayıda dükkanda hasar gördü.

Olay yerinde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Bölge güvenlik kordonu ile çevirdi. Bölge tahliye edilmeye başlandı. Doğalgaz ekipleri de patlama riskine yönelik önlemler aldı.

Suriye'de terör örgütü IŞİD denetimindeki bölgelerden atılan roket mermileri yıl başından bu yana kentte 12'si Suriyeli 22 kişinin ölümüne sebep olmuştu.

CNN TÜRK canlı yayına bağlanan AK Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat, Türk ordusunun IŞİD'e karşı verdiği mücadeleden dolayı Kilis'e roket atıldığını söyledi. El Bab'dan IŞİD temizlendiğinde tüm Türkiye'nin nefes alacağını söyledi. 

CNN TÜRK muhabiri Enver Kaptanoğlu, Kilis'in Cumhuriyet meydanının yanındaki pazar yerine 1 roketin isabet ettiğini söyledi. Can kaybı olmadığını ifade etti, fakat patlamayla birçok dükkanının camının kırıldığını belirtti. Olay yerinde ambulanslar ve itfayenin olduğunu söyledi. 

Başbakan Yıldırım: "Yüzde yüz sınır güvenliği"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Binali Yıldırım 6 yaralıdan birinin durumunun ağır olduğunu belirterek "Sınır güvenliği yüzde yüz sağlanacak. Fırat Kalkanı, bu saldırılar bitene kadar sürecek" dedi. 

Kilis Valisi İsmail Çataklı ise kent merkezine düşen roket mermisinin 6 kişinin yaralanmasına neden olduğunu bildirdi. Vali Çataklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'den ateşlenen roket mermisinin düştüğü yerde önlemlerin alındığını belirtti. Çataklı, "Biri yetişkin 6 yaralımız var. 5 kişinin sağlık durumu iyi'' dedi. Kilis Devlet Hastanesi'nde tedaviye alınan yaralı çocukların en küçüğünün 10 aylık bebek, en büyüğünün ise 13 yaşında olduğu belirtildi. Patlamada yaralanan ve durumu ağır olan 34 yaşındaki Meyede Kurdiye'nin tedavisinin sürdüğü kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara da CNN TÜRK yayınına bağlandı. Kara da 5'i çocuk 1'i kadın 6 Suriyelinin yaralındığını söyledi. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmadını söyleyen Kara sözlerine şöyle devam etti: ''Bütün dünyaya seslenmek istiyorum. Lütfen bu duruma sessiz kalmayın. Bizim ordumuz gerekli çalışmayı yapıyor ama uluslararası kurumların da bize destek vermesi gerekir. Fransa'da terör olayı olduğunda tüm dünya yas tutuyor ama Türkiye'de terör olayı olduğunda herkes sessiz kalıyor.''

AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, ilk belirlemere göre 6 olarak belirlenen yaralı sayısının 7'ye yükseldiğini söyledi.  

Roketin atıldığı bölge ateş altına alındı

Öte yandan Kilis'e yönelik saldırı ardından harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri, roketlerin atıldığı bölgeyi sınırdaki Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla ateş altına aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İki patlama sesi

17:05 itibariyle Kilis'te iki patlama sesi daha duyuldu. Yine IŞİD tarafından atılan 2. roket ise bayram yeri mevkinde bulunan Mercidabık İlkokulu'nun arka tarafında bulunan boş araziye düştü. Alınan bilgiye göre, Suriye'den ateşlenen Katyuşa mermisinin Mercidabık İlkokulu yakınına isabet etmesi sonucu 70 yaşındaki Selma Savancı ile 6 yaşındaki Suriyeli Semar Mayir yaralandı. Ambulansla Kilis Devlet Hastanesine kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

Hava harekatı düzenlendi

Kilis'e atılan ikinci roket mermisinin ardından bölgeye hava harekatı düzenlendi. TSK'dan yapılan açıklamada "17:00 sularında bir katyuşa mermisi  daha atılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait F-16'larla RAİ bölgesi doğusuna, İhtimalat kuzeyine ve El Athaniyah bölgelerine hava taarruzu düzenlenmiş ve tespit edilen silah mevzileri tam isabetle vurularak imha edilmişlerdir. Bölgede çok sayıda IŞİD teröristi de etkisiz hale getirilmiştir." denildi.