Kilis Valisi Tapsız: ''Süpermen değilim roketleri havada yakalayamam''

Kilis Valisi Tapsız: ''Süpermen değilim roketleri havada yakalayamam''

Kilis'te ve sınırdaki kampta inceleme yapan CHP heyeti, gözlemlerini ve görüşmelerini rapor halinde yayınladı. CHP'nin raporunda, Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ın, okula giden çocuğunun 200 metre yakınına roket düştüğünü anlatarak, "Benim de can güvenliğim yok. Süpermen değilim, roketleri havada yakalayamam" dediği anlatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok başkanlığındaki CHP heyetinin, Kilis'teki yetkililer, baro, esnaf odaları, vatandaşlarla görüşmeleri ve Öncüpınar Mülteci Kampındaki incelemelerinden sonra hazırladıkları rapordan bazı tespitler şöyle:


Valinin görüşüne göre, halk hem kira hem ruhsat kirası alıyor yine de memnun değil. Suriyeliler ise aç, açık değil para kazanıyor ama masraf çokluğundan şikayet ediyor. Vali Tapsız, konunun bir milli güvenlik meselesi olduğunu, kendisini ve ailesinin de can güvenliği bulunmadığını, kendisinin bölgede yürütülen Hükümet politikalarını uygulamakla ve verilen talimatları yerine getirmekle yükümlü olduğunu, çözümün kendisinde olmadığını birkaç kez vurgulamıştır. Açık sınır kapısına hayır diyemeyeceğini ifade etmiştir.


CHP'nin raporunda vali ile ilgili şu ifadelerde yer aldı: ''Tüm bu bilgileri bizimle paylaşan Vali, değerlendirmelerinin arasında, 'Bu füzelerin düşüyor olması eleştiriliyor tabii ki düşecek havada mı kalacak yerçekimi var' gibi bir espri yaparak ölümlerin ve yaralanmaların olduğu gün bile olayın ciddiyetinin farkında olmayan kanıksamış bir tavır içine girmiştir.''


Kilis Valisi Tapsız'dan sığınmacı açıklaması


''Vali, STK'larla devlet yöneticilerini yan yana getirmiyor''


CHP heyetinin Kilis Baro Başkanı Muammet Fazlıağaoğlu'ndan aldığı bilgiler ise şöyle: ''Son dönemde Kilis'in 1,5 katı bir Kilis oldu. Gelenlerin kalıcı olacağını öngörmek zor değil. Kilis buna uygun alt yapıya sahip değil. Gelen Suriyelilerin %75'i buradan geçti. Alt yapı sorunlarında bunun da payı var. Sorunların çözümü için STK'lar çok önemli ancak Vali STK'lar ile devlet yöneticilerini yan yana getirmekten imtina etti. Veysel Eroğlu ile gizli, kapalı toplantılar ile açılım yaptı. 


''Esad babamın oğlu değil ama onunla uğraşılması yanlış''


Esnaf ve vatandaşa yapılan ziyaretlerde ise çok çarpıcı ifadeler yer aldı.


"Suriyelilerin gelişi ekonomik olarak ilk 1 yıl fayda getirdi ama ondan sonra her yıl sorun oluştu ve büyüdü. Kiralar 1000 TL den 2000 TL'lere vurdu. Alım azaldı. Kazanç düştü. Ekonomi durma noktasında."


"Asayiş sorunları da oluştu. Konuştuğumuz esnaf sırf benim kasam 3 kez soyuldu ve bu gibi olaylar sık yaşanıyor."


"Baştan yapılan yanlışların bedelini ödüyoruz. Esad babamın oğlu değil ama onunla uğraşılması yanlış. Ben bunu AKP'ye oy verdiğim halde söylüyorum. Sınırımız 4 parça. Rus uçağı düşürüldü. Ekonomi daha berbat oldu ve olacak."


"Belediye başkan yardımcısı yolsuzluktan yargılandı şimdi il idaresinde. Bu çarşıyı rant için satmaya kalktılar. Yer göstermeden istimlâk etmek ve yıkmak istiyorlar. İnşaattan para kazanacaklar."


"Burası en ufak bir kıvılcımda karışmaya hazır. Yürüyüş tepkiydi. Biz yürüyene kadar kimsenin burada olanlardan haberi yoktu. Her şey tozpembe gösteriliyor. Yürüyüşte her kesimden insan her partiden oy vardı."


"2 yaşındaki çocuk anne demeden önce bomba demeyi öğreniyor."


"Ekonomi çöktü. Yok. Önceden buraya Düzce'den otobüslerle turist gelirdi. Şimdi korkudan gelen yok. Eğer dışarıdan müşteri gelmezse Kilis biter."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS