Kilit isim Murat Kılıç 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yakalandı

Kilit isim Murat Kılıç 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yakalandı

Kilit isim Murat Kılıç 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yakalandı

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY örgütünün el konulan 6 okulundan para kaçırılmasıyla ilgili yürüttüğü operasyonda; 50 milyon değerinde çek, senet ile 3.5 milyon lira para ele geçirdi. Operasyonda; aralarında örgütün "Mali İmamı" olduğu belirtilen Murat Kılıç'ın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yakalanan Murat Kılıç'ın 'F' serili 1 dolara kendi fotoğrafını bastığı para da ele geçti. Operasyonla FETÖ/PDY’ye ait ilk kez bu kadar yüklü miktarda, nakit para ele geçirildiği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FETÖ/PDY içerisinde yer alan bir kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, “Çorlu’da FETÖ operasyonu kapsamında; kayyum atanan 6 okuldan, çek, senet ve para kaçırıldı” diyerek ihbarda bulundu. İhbarcı parayı kaçıran kişinin, örgütün Çorlu “Mali İmamı” müteahhit Murat K.olduğunu ve yurt dışına çıkmayı planladıklarını söyledi.

Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, 16 Temmuz'da alınan ihbar doğrultusunda yapılan çalışmalarda, ihbarın doğru olduğunu belirledi. Yapılan tespitlerin ardından Güngören, Beylükdüzü, Sarıyer ve Kadıköy’deki adreslere baskın düzenlendi. Haklarında yakalama kararı bulunan 4 şüpheli gözaltına alınırken, 'Mali İmam' Murat Kılıç bulunamadı.

Yapılan eş zamanlı baskınlarda, Güngören'de fotoğrafçılık yapan Ö.B.'nin evinde 500 bin lira para ele geçirildi. Paraları Murat Kılıç'ın bıraktığı, Ö.B.’nin eşine 2 otomobil teslim ettiği belirlendi. Baskın yapılan diğer bir adres Murat Kılıç'ın yakın akrabasının evi oldu. Burada da FETÖ/PDY adına teslim edildiği belirlenen 405 bin lira para bulundu.  

Evine operasyon düzenlendi

Murat Kılıç'ın evine düzenlenen operasyonda, 2 tüfek, 1 tabanca, 1 sahte nüfus cüzdanı ve FETÖ/PDY yapılanmasının hiyerarşik yapılanmasını belirlediği iddia edilen 1’er dolarlık 2  banknot bulundu. Arama da bir de 1 dolarlık sahte banknot ele geçirildi. F serisi olarak düzenlenen paranın üzerinde Murat Kılıç'ın fotoğrafının basılı olduğu görüldü. Murat Kılıç evde bulunamadı.

Polisin, düzenlediği baskınlardaki en önemli adreslerden biri de Murat Kılıç'ın ağabeyi V.K.’nın Beylikdüzü’ndeki villası oldu. Buradaki gizli bir bölmede, Çorlu’daki okullardan çalındığı belirlenen bir çelik kasa ele geçirildi. Kasayı açan  polis, 50 milyon değerinde çek ve değerli evrak ele geçirdi. Çek ve senetlerin 5 bin lira ile 1.5 milyon lira arasında olduğu belirlendi. Çek ve senetlerinin büyük kısmının “himmet” olduğu tespit edildi.  Ayrıca evde bir de himmet listesi ele geçirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2.6 milyon lira nakit para ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler; Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, Murat Kılıç'ın yakalanması için çalışmalar derinleştirildi. Murat Kılıç'ın FETÖ/PDY yapılanmasına ait banka hesaplarındaki paraları, kuryeler aracılığıyla topladığı belirlendi.
Murat Kılıç'ın bir arkadaşına ait araçta görüldüğü bilgisi alındı. Plaka Tanıma Sistemi (PTS) üzerinden araç takibe alındı. Hareket halindeki aracın köprüye doğru ilerlediği belirlendi. Otomobil, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde durduruldu. Murat Kılıç ve beraberindeki avukat arkadaşı S.Y., doktor F.B.O., örgüt içerisinde "Hoca" lakabıyla tanınan N.D., H.D., E.F. ile V.B. gözaltına alındı. Araçta yapılan aramalarda 2.6 milyon lira nakit para ele geçirildi.

Operasyonla FETÖ/PDY’ye ait ilk kez bu kadar yüklü miktarda, nakit para ele geçirildiği bildirilirken, operasyonun genişleyerek devam edeceği belirtildi.