Kırmızı bülten nedir, hangi renk bülten ne anlama geliyor?

Kırmızı bülten nedir, hangi renk bülten ne anlama geliyor?

Kırmızı bülten nedir, hangi renk bülten ne anlama geliyor?

Kırmızı bülten, INTERPOL’ün yani Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı üyelerinin aralarında işbirliği amacı ile kullandığı bülten türlerinden birisi olarak biliniyor. Bir şahıs hakkında adli makamlar tarafından verilen yakalama kararı kırmızı bülten ile diğer üye ülkelere bildiriliyor. Peki, INTERPOL’ün diğer bültenleri neler ve hangi renk bülten ne anlama geliyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

INTERPOL'ün işleyişi ve bültenleri ile ilgili detaylı bilgilerin kurumun resmi internet adresinde yer almaya devam ediyor. Üye ülkelere özel internet adresi uzantısı ile kurumun faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. İşte INTERPOL'ün bültenlerinin tamamı...

INTERPOL NEDİR?

Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı INTERPOL (ICPO-INTERPOL) en büyük uluslararası adli polis teşkilatıdır. Uluslararası seviyede suçların önlenmesi, bastırılması, sanıkların izlenmesi, ilişki kurduğu kişilerle irtibatlarının tespit edilmesi, yakalanması, tutuklanması ve iade edilinceye kadar devam eden işlemlerin yürütülmesi ile uluslararası organizasyon olan İNTERPOL’e üye ülke sayısı günümüz itibariyle 190’dır. İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça dilleri teşkilatın resmi dilleri olarak kabul edilmiştir.

INTERPOL’ÜN TÜM BÜLTENLERİ

Mavi Bülten​

Şahısların kimliklerinin tespit edilmesi ve suç faaliyetlerine ilişkin yardımcı bilgilerin toplanması amacıyla düzenlenen bültendir.

Yeşil Bülten

Sabıkalı ve suç işlemeye eğilimli şahıslar hakkında uyarı ve istihbarat mahiyetli bilgilerin üye ülkelere iletilmesini amaçlayan bültendir.

Sarı Bülten

Özellikle çocuklar başta olmak üzere kayıp şahısların yerlerinin tespiti ile kimlikleri belirsiz olanlara kimliklerini ispat etmekte yardımcı olmak amacıyla düzenlenen bültendir.

Siyah Bülten

Buluntu cesetlerin kimliklerinin tespiti amacıyla düzenlenen bültendir.

Turuncu Bülten

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Güvenliği tehdit eden gizli silah, bombalı paket ve diğer tehlikeli maddeler hakkında polis teşkilatlarını, kamu kuruluşlarını ve uluslararası teşkilatın bilgilendirici ve uyarıcı mahiyette düzenlenen bültendir.

Mor Bülten

Spesifik ve özel bir yöntemle işlenen suçların detayları ile açıklandığı bülten türüdür. Bu yolla üye ülkeler bilgilendirilerek benzer tür suçların işlenişinde önleyici tedbirler almak ve aynı tür suçu işleyen suçlular arasında irtibat kurularak yakalanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanır.