Kırşehir'de 8 milyon yıllık fil, zürafa, maymun kemikleri bulundu

Kırşehir'de 8 milyon yıllık fil, zürafa, maymun kemikleri bulundu

Kırşehir'de 8 milyon yıllık fil, zürafa, maymun kemikleri bulundu

Kırşehir'de Kurutlu köyünde gerçekleştirilen kazılarda bulunan yaklaşık 8 milyon yıllık zürafa, gergedan, fil, antilop ve maymun kemikleri bulundu. Kırşehir'e gelen ABD ve İsviçreli antropologlar, Hirfanlı Baraj Gölü kıyısında bulunan bu kemikleri inceledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya'yı ziyaret eden Kaliforniya Üniversitesinden profesör Tim White, Zürih Üniversitesinden profesör Marcia Ponce de Leon ve profesör Christoph Zollikofer, AEÜ Antropoloji Laboratuvarı'ndaki kemiklerle ilgili inceleme yaptı.

Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kırşehir Yüzey Araştırmaları Grubu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Cem Erkman başkanlığında Kurutlu köyünde gerçekleştirilen kazılarda bulunan yaklaşık 8 milyon yıllık zürafa, gergedan, fil, antilop ve maymun kemikleri, konuk antropologları heyecanlandırdı.

Tokat'ta Danişmend ve Selçuklu izleri

Erkman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kemiklerin dünyada büyük yankı uyandırdığını, bundan sonraki kazılar ve diğer çalışmalarda Amerika ile İsviçre'den antropologlarla bilimsel işbirliği yapılacağını söyledi.

Antropologların 3 gün üniversite laboratuvarındaki kemikleri incelediğini belirten Erkman, sistematik hale dönüştürülen Kurutlu kazılarında ortak çalışma yapma imkanı bulunacağına işaret etti.

Antik limandaki kazıya patlıcan tarlası engeli

Kazı çalışmalarında çıkarılan kemiklerin, bilimsel yayınlara da katkı sağlayacağını ifade eden Erkman, White'ın yaptığı kazı çalışmalarının dünyaca ünlü bilimsel hakemli dergilerde yer aldığını dile getirdi.

Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Kurutlu köyünün Hirfanlı Baraj Gölü kıyılarında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, yaklaşık 8 milyon yıl önce yaşamış gergedan, fil, zürafa, maymun ve antilop kemikleri bulunmuştu.