Kısa çalışma ödeneğinin şartları neler? Kısa çalışma ödeneği son başvuru tarihi ne zaman?

Kısa çalışma ödeneğinin şartları neler? Kısa çalışma ödeneği son başvuru tarihi ne zaman?

Yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma ödeneği ile ilgili bazı maddeler değişti. Peki kısa çalışma ödeneğindeki değişikliklerden kimler nasıl yararlanacak, başvuru şartları neler? Kısa çalışma ödeneği almak için son başvuru tarihi ne zaman?

Koronavirüs sürecinde ödenen kısa çalışma ödeneğinden daha önce 30 Haziran’a kadar başvurmuş olanlar yaralanıyordu. Ancak yeni koranavirüs yasakları sonrasında birçok işyeri kapandı. Yapılan düzenlemeyle birlikte belirtilen tarihe kadar kısa çalışma ödeneğine başvuranlarda ödenekten yararlanacak.

Kısa çalışma ödeneği son başvuru tarihi ne zaman?

Kısa çalışma ödeneği için başvuru tarihi 30 Haziran tarihi, 31 Aralık tarihine uzatıldı. Kısa çalışma ödeneğine yeni başvurular 1 Aralık itibariyle başladı. 30 Haziran’a kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri ödenek hakkından yararlanırken yeni kararla, 31 Aralık tarihine kadar tüm işyerleri kısa çalışma ödeneğine başvurabilecek ve çalışanları için ödenek alabilecek.

Kısa çalışma ödeneğinin yeni şartları neler?

-İşe yeni girmiş çalışanlar da kısa çalışma ödeneği alacak.

-30 Haziran tarihine kadar kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri hem bu dönemdeki çalışanları için hem de bu dönem sonrası ilave çalışanları için de kısa çalışma ödeneği alabilecek.

-Önceden kısa çalışmaya başvurmuş işyerleri kısa çalışmadan yararlanmak için yeni bir başvuru yapmayacak, önceki başvurusundaki çalışan kişi sayısı kadar kısa çalışmadan yeniden yararlanacak. Ancak bu dönemde yeni işe aldığı kişiler varsa bunlar için başvuru yapacak.

-Daha önce kısa çalışmaya hiç başvurmamış işyerleri 1 Aralık itibariyle İŞKUR’a başvurabilecek ve kısa çalışma ödeneği alabilecek.

-İşyerleri 1 Aralık tarihinden itibaren 3 ay süreyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. Yeni çıkan yasa ile kısa çalışma ödeneği 2021’nin haziran sonuna kadar uzatılabilecek. Kısa çalışma başvuruları sadece e-devlet üzerinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılacak.

-Kısa çalışma ödeneğinin şartlarında ise yeni bir düzenlemeye gidilmedi. Dün olduğu gibi 1 Aralık’tan sonrası için de çalışanın; kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün süreyle prim ödemiş olması gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS