Kısıtlama var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son gelişmeler

Kısıtlama var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son gelişmeler

Kısıtlama var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte son gelişmeler

Covid-19 pozitif vaka sayılarındaki artış sonrası ek tedbirlerin yeniden gündeme gelebileceği iddia edilmişti. Bu iddialar sonrasında “hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusunun tanıtı merak konusu oldu. Peki, 26-27 Eylül’de sokağa çıkma kısıtlaması var mı?

Bilim Kurulu ve kabine toplantılarının ardından sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili resmi bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu olmuştu. Covid-19 pozitif vaka sayılarında bazı illerde artış yaşanmasının ardından il bazlı olarak 65 yaş üstü belirli saatlerde kısıtlama getirilmişti. İl hıfzıssıhha kurulları tarafından alınan kararlar hangi saatler aralığında kısıtlama olacağını paylaşmıştı.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI, KISITLAMA OLACAK MI?

Kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tedbirlere uyulması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi. Genel sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgiliyse bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle yeni bir karar alınmaması durumunda 26-27 Eylül’de sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması beklenmiyor.

HANGİ TEDBİRLER ALINMIŞTI?

İl hıfzıssıhha kurulları il genelinde koronavirüs önlemleri almaya devam ediyor. Son olarak bazı illerde 65 yaş üstü kişilerin belirli saatler arasında sokağa çıkmasına kısıtlama getirilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelgede bazı mekanların kapalı olacağı bilgisi verilmişti. Buna göre ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, birahane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına tali faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına müsaade edilmeyeceği belirtilmişti.