Kıvırcık Ali ölüm yıldönümünde anılıyor! Kıvırcık Ali 'Ali Özütemiz' kimdir?

Kıvırcık Ali ölüm yıldönümünde anılıyor! Kıvırcık Ali 'Ali Özütemiz' kimdir?

Türk Halk Müziği'nin usta seslerinden olan Kıvırcık Ali lakaplı Ali Özütemiz, 11 Ocak'ta vefat etti. Kıvırcık Ali'nin ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Kıvırcık Ali kimdir?

Gül tükendi ben tükendim türküsüyle gönüllerde taht kuran Kıvırcık Ali, 11 Ocak 2011 tarihinde, Büyükçekmece'de vefat etti. Gerçek adı Ali Özütemiz'in vefatı sanat camiasında hüzünle karşılandı. 42 yaşına kadar 12 albüm çıkartan ünlü sanatçının hayatı...

Kıvırcık Ali kimdir?

Kıvırcık Ali, 11 Ekim 1968 yılında, Tokat'ta dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğludur. Tokat'ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra okumadı. 1983 yılında İstanbul'a geldi ve saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu.

Bir yandan konfeksiyon atölyesinde çalışırken, solfej dersleri alarak ve düğünlerde saz çalarak müzikle ilgisini sürdürdü. 1992 yılında Aşık Nuri Yücel'in Hapishane Ranzaları 2 isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başlamış oldu. 1

994-1998 yılları arasında yaptığı albümler piyasaya sürülmedi fakat bu sürede başta Aşık Nuri Yücel olmak üzere birçok sanatçının albümünde sanat yönetmenliği yaptı. 1995'te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar'ı kurdular ve Türkülerden Türkülere Yol Eyledik ve Türküler Kimliğimiz adlı iki albüm çıkarttılar.

İlk albümünü ne zaman çıkardı?

 

1999'da ilk solo albümü Gül tükendi ben tükendim'i hazırladı ve aynı sene İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Türkiye'de ve Almanya'da çok sayıda konser verdi, televizyon programlarına katıldı.

Kıvırcık Ali nasıl vefat etti?

Bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. "Kıvırcık Ali" olarak bilinen sanatçı 11 Ocak 2011 tarihinde saat 5.30'da kendi aracıyla geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. İstanbul, Hadımköy'deki Gülbahçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kıvırcık Ali'nin çıkardığı albümler

 1. Gül Tükendi Ben Tükendim
 2. Isırgan Otu
 3. Üçüncü Gurbet
 4. Geriye Dönün Seneler
 5. Hepimize Yeter Dünya
 6. Veda
 7. Hasret
 8. Yanımda Sen Olmayınca
 9. Yangın Geceler
 10. Unutamadım
 11. Sevdiğim
 12. Bir Selam Sal
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS