Kobani'de yaralanan doktor 15 yıl hapisle yargılanıyor

Kobani'de yaralanan doktor 15 yıl hapisle yargılanıyor

Suriye'nin Kobani bölgesinde yaralıları tedavi ederken, IŞİD tarafından düzenlenen havan saldırısında yaralanan ve tedavi için getirildiği Türkiye'de tutuklanan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi intörn doktor Esra Yakar PKK'lı olduğu suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Geçen yıl Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisiyken, IŞİD saldırıları nedeniyle

Balıklıgöl Devlet Hastenesi'ne Suriye uyruklu Emine Mahmut adıyla giriş yaptığını söyledi. 


Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce yapılan araştırma ve parmak izi inceleme raporu sonucunda yaralının Esra Yakar olduğunun tespit edildiğini belirten savcı, sanığın hastaneye giriş yaptığı sırada hakkında yakalama emri bulunduğunu kaydetti. Sanığın hakkındaki yakalama kararını bilmesi nedeniyle hastaneye başka bir isimle giriş yaptığını ifade eden savcı, medyaya yansıyan görüntü kayıtlarında da, Esra Yakar'ın konuşmaları olduğunu vurguladı. Esra Yakar'ın konuşmasında gençleri PKK'ya katılmaya çağırdığını belirten savcı, videonun sonunda sanığın da içinde bulunduğu grubun 'Yaşasın başkan APO' diye slogan attığını ifade etti. Esra Yakar'ın PKK adına kırsal alanda faaliyet yürüttüğü ve diğer örgüt mensuplarıyla hareket etmek suretiyle 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunu işlediğini belirten savcı, sanığın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi


İddia makamının esas hakkındaki görüşünün ardından sanık avukatına savunmasını hazırlaması için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS