Kobani'ye saldırı oldu, Tel Abyad'a dönüşler durdu

Kobani'ye saldırı oldu, Tel Abyad'a dönüşler durdu

YPG ve ÖSO güçlerine geçen Tel Abyad'dan çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve "Kürt güçleri tarafından sürgün edildikleri" ileri sürülen mültecilerin YPG'nin kontrolündeki Tel Abyad'a geri dönüşleri durdu. Mültecileri evlerine dönmekten geri koyan neden ise, IŞİD'in Kürt kenti Kobani'ye bombalı araçlarla düzenlediği saldırının yarattığı endişe.

Çatışma ve bombardıman endişesiyle evlerini terk ederek Türkiye'ye sığınan ve IŞİD'in terk etmesiyle kontrolün YPG ve ÖSO güçlerine geçtiği Suriye'nin Tel Abyad kentine geri dönüşler, Kobani'de meydana gelen patlama sonrası durdu. Sabah saatlerinden itibaren ülkelerine dönmek için Akçakale Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, Kobani'de meydana gelen patlama nedeniyle tedirginlik yaşayınca Suriye'ye gitmekten vazgeçti.


IŞİD, Kürtleri Rakka'dan sürgüne başladı


Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan ve geçen yıl Ocak ayından bu yana IŞİD denetiminde olan Suriye'nin Tel Abyad kenti, geçen Pazartesi günü koalisyon ülkelerinin hava bombardımanı desteğini alan YPG ve ÖSO güçlerinin kontrolüne geçti. Bu gelişmenin ardından çatışma ve bombardıman korkusuyla evlerini terk ederek Türkiye'ye gelen binlerce kişi de yeniden ülkelerine dönmeye başladı.


Tel Abyad'dan Akçakale'ye tünel


Bu sabah yine ülkesine gitmek isteyen çok sayıda Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı önüne geldi. Ancak, Suriyeliler burada Kobani'de patlama olduğunu ve bazı bölgelerde çatışmalar çıktığını öğrendi. Çatışmaların yeniden Tel Abyad'a sıçrayabileceği endişesi taşıyan Suriyeliler, sınırın açık olmasına rağmen ülkesine dönmekten vazgeçti. Gelişmeleri takip eden Suriyeliler, tedirgin olduklarını ve birkaç gün daha bekledikten sonra güvenli olduğuna kanaat getirmeleri halinde Suriye'ye gideceklerini söyledi.Suriye sınırında kriz senaryoları


10 yaralı Akçakale'ye getirildi


Bu arada Kobani'deki patlamalarda yaralanan 10 sivil araçlarla Tel Abyad Sınır Kapısı'na getirildi ve buradan ambulanslarla Akçakale Devlet Hastanesi'ne getirildi. Çoğunluğu kadın ve çocuk olan yaralılardan durumu ağır olanlar acil servisteki müdahalelerinin ardından Şanlıurfa'daki hastanelere sevk edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS