Kocaeli Üniversitesi'nde kapatılan bölüm için öğrencilerden harç istendi

Kocaeli Üniversitesi'nde kapatılan bölüm için öğrencilerden harç istendi

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) kapatılan bölüm için öğrencilerden alınan harçların iade edilmediği, üstelik bahar yarıyılı için de harç istendiği ortaya çıktı.

İleri Haber'den Tugay Candan'ın haberine göre Kocaeli Üniversitesi'nde Jeoloji Mühendisliği bölümü ikinci öğretim (İÖ) programının sene başında kapatılmasına rağmen, öğrencilerden alınan harcın geri iade edilmediği ve öğrencilerden bahar yarıyılı için de harç istendiği ortaya çıktı.


İzmit'te kampüsteki öğle yemeğinden 40 üniversite öğrencisi zehirlendi


Kapatılan İÖ programındaki 30 kadar öğrenciye, dönem başında örgün öğretim statüsüne geçtiklerinin söylendiği ve öğrencilerden harç iadesi için hesap numarası istendiği belirtilirken, harcın geri ödenmemesi üzerine itiraz eden öğrencilere ise harcın geri ödenmeyeceği ve bahar yarıyılı için de harç ödeyecekleri cevabı verildi.


Kocaeli Üniversitesi'nde olay: 47 gözaltı


‘Harçları çalışarak ödüyoruz’


İleri Haber’e konuşan mağdur öğrencilerden biri, şu açıklamalarda bulundu: “Bizim bölümümüzde İÖ kapandı. 2017 bahar yarıyılının sonu itibariyle ders yok. Ve bizden alınan harçlar da ek ders ücreti olarak geçiyor. Daha önce Jeofizik bölümünde bu tür bir şey yaşandı ve harçlar geri ödendi. Bir kaç gün öncesine kadar bize de aynı işlem yapılacaktı. Bizden hesap numarası istediler. Dilekçe ile onu bile yaptık ama sonra iş değişti. ‘Geri ödeme olmayacak’ denildi. Bunun üzerine birde ‘Bahar döneminde de harç ödenecek’ denildi. Yok yere harç alınıyor ve bu belimizi büken bir meblağ. İşin kötüsü bu meblağın nereye gittiği belli değil ve bize öğrenci işleri tarafından haksızmışız gibi davranılıyor. Bizler sadece öğrenciyiz, büyük kısmımız bu parayı çalışarak ödüyor."


İmza kampanyası başlatıldı


Bu arada mağdur öğrenciler tarafından internet üzerinde bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanyada, “KOÜ Jeoloji Mühendisliği öğrencileri olarak harç ücretlerimizi geri istiyoruz ve ikinci dönem almadığımız akşam derslerine harç ödemek istemiyoruz” ifadelerine yer verildi.


KOÜ’de sene başında da üniversitenin seçmeli dersleri, "elektronik seçmeli ders" statüsüne sokulmuş ve bu dersleri seçen öğrencilerden fahiş miktarda harç ücreti istenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS