Son Dakika

Kocaeli'de gömülü bulunan iş adamı cinayetinde flaş gelişme

A A

19.07.2015 - 11:32 Son Güncelleme:

Zeytinburnu'nda 26 Haziran günü fidye için kaçırıldığı iddia edilen ve 19 gün sonra cesedi Kocaeli Ballıca'da gömülü bulunan iş adamı Mehmet Turgut'u öldürdüğü öne sürülen 11 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturmada ilk olarak kaçırılan iş adamının oğlu Cüneyt Ali Turgut'un makam şoförü ile annesinin şoförlüğünü yapan bir kişi gözaltına alındı.

Van, Balıkesir, Kırklareli ve Kocaeli'de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda da 17 kişi daha yakalandı.

Şüpheliler ilk sorgularında, darp ettikleri Mehmet Turgut'un bir gün sonra hayatını kaybettiğini, cesedi Ballıca'da bir araziye gömdüklerini itiraf etti.

Gösterilen alanda yapılan kazıda Turgut'un cesedine ulaşıldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılardan 11'i adliyeye sevk edildi.

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi

Kaçırılma ve cinayetle ilgili yeni ayrıntılar

Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro ve Gasp Büro Amirliği'nde sorgulanan şüphelilerin ifadelerinin ardından, iş adamı Mehmet Turgut'un kaçırılmasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Şüphelilerin verdiği ifadelere göre, kaçırma ve fidye isteme planı, Mehmet Turgut'un şoförleri Fatih Ç. ile Serkan D.'nin, arkadaş vasıtasıyla tanıştıkları özel bir üniversitenin Mimarlık Fakültesi öğrencisi Rızgın B'ye, iş adamının çok zengin olduğunu söylemesi üzerine yapıldı. Rızgın B. öncülüğünde, kaçırma olayından 25 gün önce yapılan plana Rızgın B.'nin hemşehrisi olan 5 kişi daha dahil edildi. Kaçırma eyleminden bir süre önce de Pendik'te bir villa kiralandı.

"Reality Show"u abarttılar, yarışmacıları Suriye'ye gönderdiler!

İŞ ADAMINI ETERLE BAYILTMIŞLAR

İş adamını takibe alan grup üyeleri, Turgut'un cuma günleri kendi kullandığı cipi Zeytinburnu Kazlıçeşme'deki otoparka bıraktıktan sonra Marmarayla Üsküdar'daki iş yerine geçtiğini belirledi. Rızgın B., Emir E. ve Şıh Ali Y., olayın gerçekleştiği 26 Haziran'da, otoparkta pusu kurarak, aracından inen Mehmet Turgut'a eter koklatarak bayılttı. Turgut, buradan kendi aracıyla villaya götürüldü. Burada, iş adamının ayıldığını gören Emre E., tekrar eter koklatarak bayılttığı Turgut'u Ercan S. ve Kemal O. ile Çayan H.'ye teslim etti. Emir E., daha sonra iş adamının cipine sahte plaka takarak Küçükçekmece'ye geldi. Kısa bir süre sonra da Mehmet Turgut'un öldüğü anlaşıldı. Emre E. ifadesinde, "Sanırım eter biraz fazla kaçtı. Uyanır gibi olmuştu, tekrar bayılttım. Ama ben iş adamını villada bekleyen Ercan, Kemal ve Çayan'a teslim ettiğimde yaşıyordu" dediği öğrenildi. Villada bekleyen 3 şüpheli ise ifadelerinde iş adamının geldiğinde öldüğünü söylediği bildirildi.

eBay ve PayPal’dan şok eden karar

CESEDİ ÖNCE ORMANA ATTILAR SONRA GİDİP GÖMDÜLER

İş adamının ölmesinin ardından toplanan grup üyeleri, cesedi Şile yolundaki ormanlık bir alana attı. 5 milyon Euro isteyecekleri ailenin, Mehmet Turgut'un yaşadığını düşünmeleri için ise cesedin olaydan bir gün sonra Şile'deki boş bir araziye gömüldüğü anlaşıldı.Şüphelilerden 6'sı, Mehmet Turgut'un cesedini gömdükten sonra Van'a gitti. Şüpheliler izlerini kaybettirmek için oradan Iğdır'a geçtikten sonra işadamının ailesini arayarak, "Polise gittiniz fidye 6 milyon Euro oldu" dedi.

İş adamı Mehmet Turgut'un kaçırıldığının belirlenmesinin ardından titiz bir çalışma içine giren ve şüphelileri belirleyen İstanbul Emniyeti'ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği (KŞB) dedektifleri, harekete geçerek şüphelilerin bulunduğu Ankara, Van, Iğdır, Sakarya ve Kırklareli'nde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Askerlerin el bombası ile imtihanı

PİŞMANLIK DUYAN ZANLI KEMAL YER GÖSTERDİ CESET BULUNDU

Gözaltına alınan şüphelilerden Kemal O.'nun olaydan dolayı pişmanlık duyduğunu belirterek yer göstermesi üzerine Mehmet Turgut'un cesedi gömüldüğü Şile'deki yerde bulundu.Rızgın B. dışındaki zanlıların sorgularında suçlamaları kabul ettiği ve fidye için kaçırdıkları iş adamını öldürmeyi hiç düşünmediklerini söylediği bildirildi. Şüphelilerin ifadelerinde, elde edilecek paranın yarısının Rızgın B., diğer yarısının da şoförler Fatih Ç. ile Serkan D.'nin alacağını söyledikleri öğrenildi. Yakalanan 17 şüpheliden 6'sı, ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Rızgın B, Emre E, Fatih Ç, Serkan D, Çayan H, Kemal O, Ercan S, Şıh Ali Y, Adem İ, Deniz B ve Adnan B, İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.