Kocaeli'de gözaltına alınan akademisyenler serbest

Kocaeli'de gözaltına alınan akademisyenler serbest

Kocaeli'de gözaltına alınan akademisyenler serbest

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzaları bulunan, Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli akademisyenler savcılıkça serbest bırakıldı. Uludağ Üniversitesi'den 3 akademisyen de cumhuriyet savcısına ifade vermelerinin ardından mahkemeye sevk edilmeden serbest kaldılar. Zonguldak'ta bildiriyi imzalayan bir akedemisyen ise gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi'nde (KOÜ) görevli 21 akademisyenden 15'i gözaltına alındı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, "Türrk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Turkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dolayı bildiriye imza atan 21 akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nden "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine soruşturma dalgası

Polis ekipleri, 15 akademisyeni gözaltına aldı, diğer akademisyen hakkında da gözaltı işlemlerin devam ettiği öğrenildi. Gözaltındaki akademisyenlerin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Akademisyenler, daha sonra adliyeye sevk edildi.

Bildiriye imza atan KOÜ'de görevli 15 akademisyenin savcılıkça ifadeleri alındı. Akademisyenler, savcılıktaki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Sendikadan gözaltılara tepki

Kocaeli Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerin gözaltına alınması üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün önüne gelen Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Suca Omurca, bu duruma tepki gösterdi. Akademisyenlerin gözaltına alınış şekillerinin hoş olmadığını ifade eden Suca Omurca, "Ülkeyi yönetenlerin bu akademisyenleri hedef alıcı sözler sarf etmesi nedeniyle savcılık ve YÖK talimat alırcasına harekete geçtiler. Akademisyenler kendi özgür fikirlerini ve barış taleplerini dillendirmişlerdir. Ülkede bu kargaşa içerisinde ayrıştırıcı bir dil kullanmak yerine ülkede barışı inşa edip, bu olaylara son verilmesi düşüncesiyle hareket eden akademisyenlerin apar topar bu sabah gözaltına alınması hoş bir durum değildir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Biz istiyoruz ki savcılığın böyle bir kararı varsa kendilerine tebliğ edilir. Adresleri, işyerleri ve evleri belli olan insanlardır. Biz bir an önce gözaltıların son bulması, hukuka uygun bir şekilde varsa sorgunun yapılmasını istiyoruz" dedi.Suca akademisyenlerin barışı istediklerini söyleyerek, "Bunların hırpalanarak gözaltına alınması, korkutularak, sindirilerek gözaltına alınmasını benimsemiyoruz. Biz bu ülkede hukuk geçerli olsun ve hukuk herkese işlesin istiyoruz" diye konuştu.

Bolu'da 3 akademisyenin evi arandı

Bolu'da da, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan Abant İzzet Baysal Üniversitesinde (AİBÜ) görevli 3 akademisyenin evinde haklarında açılan soruşturma kapsamında arama yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığının, yürüttüğü soruşturma doğrultusunda, bildiriye imza atan Prof. Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ile Dr. Ülkü Güney'in ikametlerinde arama yapıldı.

Polis ekiplerinin yaptığı aramada, kent merkezinde ikamet eden Kılıçbay ile lojmanlarda kalan iki akademisyenin bilgisayarlarının imajlarının alındığı öğrenildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görevli Prof.Dr. Barış Kılıçbay, Doç. Dr. Selime Güzelsarı ve Dr. Ülkü Güney'in emniyette ifade alma işlemleri tamamlandı. 3 akademisyen soruşturmayı yürüten savcının talimatı ile serbest bırakıldı.

Gaziantep'te 4 akademisyene soruşturma

Gaziantep Üniversitesi'nde görevli Yardımcı Doçent Doktorlar Fulya Doğruel, Çağrı Aslan, Pınar Şenoğuz ve Rana Gürbüz hakkında 'Barış için Akademisyenler inisiyatifi'nin bildirisine imza attıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Rektörlük tarafından disiplin soruşturması başlatılan akademisyenlerin savunmalarının alınacağı bildirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mersin'de 20 akademisyen hakkında soruşturma 

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ''Barış için Akademisyenler inisiyatifi'' adıyla yayımlanan bildiriye imza attığı belirlenen 20 akademisyen hakkında idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Giresun'da görevden uzaklaştırılan doçent hakkında soruşturma

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza attığı için görevden uzaklaştırılan Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dilek Özhan Koçak hakkında savcılık da soruşturma başlattı.

Akdeniz Üniversitesi'nde 9 öğretim üyesine idari soruşturma

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri Bülent Şık, Zeki Ertuğ, Erdal Gilgil, Hafize Öztürk Türkmen, Nursel Şahin, Suzan Yazıcı, Süleyman Ulutürk, Taha Karaman ve öğretim görevlisi Cumhur İzgi hakkında idari soruşturma başlatıldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, imzacı isimlerle ilgili görevden uzaklaştırma kararı bulunmadığını da açıkladı. 

Çukurova Üniversitesi'nde 2 akademisyene soruşturma

Adana'daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Taylan Koç ve İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Esengül Ayyıldız hakkında idari soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın ardından suç unsuru saptanırsa öğretim üyeleri hakkında kınama, uyarı ve uzaklaştırma gibi cezaların verilebileceği öğrenildi. Hakkında soruşturma başlatılan Yrd.Doç.Dr. Taylan Koç ise, "Bu soruşturmadan henüz haberim yok" dedi.

Trakya Üniversitesi'nden akademisyenlere imza soruşturması

Bildiride imzası bulunan Trakya Üniversitesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yaprak, öğretim görevlisi Firdevs Selvili ve doktora öğrencisi Bilgen Sanayır hakkında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük'ün talimatıyla disiplin soruşturması başlatıldı.

İmzasını geri çekti

Rektör Prof. Dr. Yörük, YÖK'ün talimatı doğrultusunda 3 gün önce açılan soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Hakkında soruşturma açılan akademisyenlerden öğretim görevlisi Firdevs Selvili'nin imzasını geri çektiğine dair dilekçesini Rektörlüğe gönderdiğini kaydeden Rektör Yörük, "Üniversitemiz bünyesindeki iki akademisyen ve doktora öğrencisi hakkında yayınlanan bildiride imzaları olduğu gerekçesiyle disiplin soruşturması başlattık. Öğretim görevlisinin bize gönderdiği imzasını geri çektiğine dair dilekçeyi de disiplin soruşturması için görevlendiğimiz kişiye ilettik, inceleme sürüyor" dedi.

Uludağ Üniversitesi'den 3 akademisyen adliyeye sevkedildi 

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Akköse Aydın, Fen- Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gökhan Yavuz Demir ve Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Aylin Çakı, polisteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. 3 akademisyen Cumhuriyet Savcısına ifade vermelerinin ardından mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldı.

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi'nde akademisyenlere soruşturma

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) 4 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen yaptığı açıklamada,bildiride üniversitelerinde çalışan 4 akademisyenin imzası bulunduğunu söyledi. Bu durumla ilgili toplantı yaptıklarını kaydeden Gönen, "4 akademisyenhakkında 'kamu görevinden çıkartma' soruşturması başlattık. Bunların arasında yeralan Yrd. Doç. Dr. Burcu Toğral'ın ESOGÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğügörevine de son verdik" diye konuştu.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 15 akademisyene soruşturma

Anadolu Üniversitesi (AÜ), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunduğu gerekçesiyle kurumdaki 15 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, yaptığı açıklamada, "Kurumumuzda 'Barış için Akademisyenler İnsiyatifi'nin yayımlandığı bildiride imzası bulunduğu gerekçesiyle 15 akademisyen hakkında soruşturma başlattık. Türkiye geçmişte olduğu gibi bugün de terör vasıtasıyla toplumsal huzurunun bozulmasına, birlik ve beraberliğine kastedilmesine asla izin vermeyecektir. Yaşanan terör olayları karşısında her zaman olduğu gibi mücadelesine sonuna kadar devam edecek ve terörün üstesinden gelecektir. Terörü lanetlerken, ülkesinin ve milletinin birlik ve beraberliği için canı pahasına, kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Bu uğurda şehit düşen canlarımıza Allah'tan rahmet diler, yaralı gazilerimizin tez zamanda şifa bulmasını temenni ederim" dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 9 akademisyen hakkında soruşturma

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Üniversitesi, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisinde imzası bulunan kurumdaki 9 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.Muğla Valisi Amir Çiçek, bildiride imzası bulunan akademisyenler hakkında şu anda gerekenlerin yapıldığını, savcılığın konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü söyledi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar da vatandaşların güvenliği için terör örgütüne karşı düzenlenen operasyonları suç gibi göstermek amacıyla provokatif bildiri yayımlamanın hiçbir şekilde akademik anlayış ve fikir özgürlüğüyle bağdaştırılamayacağını belirtti. Üniversitenin, tüm kademeleriyle vatan için mücadele eden, demokratik yönetimin meşru güç kullanma yetkisine sahip güvenlik güçlerinin yanında olduğunu vurgulayan Harmandar, "Bu doğrultuda bildiride imzası bulunan 9 akademisyen hakkında soruşturma başlattık" dedi.Harmandar, soruşturmanın yasal çerçeve içerisinde en kısa sürede sonuçlanacağını dile getirdi. Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi adıyla bin 128 akademisyenin imzaladığı bildiride, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları ve sokağa çıkma yasakları bahane edilerek "kasıtlı ve planlı kıyım yapıldığı" öne sürülmüştü.

Batman Üniversitesi'nde 5 akademisyene soruşturma 

BÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Durmuş, akademisyenlerin bildirisine tepki göstererek, bildiriye imza atan üniversitelerindeki 5 akademisyen hakkında soruşturma açıldığını söyledi. Durmuş, şöyle devam etti: "Ülkemiz zor bir zamandan geçiyor, ülkemize destek olmak zorundayız. Bilim insanları da bir ülkenin lokomotifidir. Bir ülke bilim insanlarının omuzlarında yükselir. Bilim insanları olarak bizlerin de artık bu olayların son bulması gerektiğini duyurması gerekir. Keşke bizim akademisyen arkadaşlarımız, akademisyen camiasında 'artık terör örgütleri ülkede silahları bıraksın' diye bir bildiri yayınlamış olsalardı."

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan akademisyenlere soruşturma

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan İzmir'deki çeşitli üniversitelerde görevli akademisyenlerle ilgili soruşturma başlatıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, bildiride imzası bulunan İzmir'deki çeşitli üniversitelerde görevli 37 akademisyen hakkında "Devletin Güvenliğine Karşı İşlenen Suçları" kapsayan TCK'nın 302. maddesi gereğince soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Zonguldak'ta bildiriyi imzalayan akedemisyene gözaltı

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisinde imzası bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Öznur Öncül, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Van'da 1 akademisyen gözaltına alındı

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' bildirisine imza atan 4 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında akademisyenlerden biri Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınırken, 3 akademisyen ise adreslerinde bulunamadı.