Kocasını öldürtmekten yine müebbet

Kocasını öldürtmekten yine müebbet

Antalya'da ayrı yaşadığı eşi Hüseyin Günaydın'ı, eniştesine öldürttüğü gerekçesiyle hüküm giyen kadın yeniden yargılandığı davada müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay'ın iki dava dosyasının birleştirilmesi kararı üzerine Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Ayşe Dudu Günaydın, Gürcan Yeşilkaya, Veli İlkhan Taşkın ile tutuksuz sanık Erkan Baysal ve yakınları katıldı.


Ayşe Dudu Günaydın'ın avukatı Özkan Akpınar, tutuklu sanıklar Veli İlkhan Taşkın ve Gürcan Yeşilkaya'nın cezaevinden mahkemeye yolladıkları mektup üzerine Ayşe Dudu Günaydın hakkında mahkumiyet kararı verildiğini öne sürdü.


Suçu işleyen kişilerin Taşkın ve Yeşilkaya olduğunu iddia eden avukat Akpınar, "Suçu işleyen sanık olmalarına rağmen Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi bu kişileri sanki tanıklık sıfatı varmış gibi tanık olarak dinlemiştir. Veli İlkhan Taşkın zaten müvekkilin kız kardeşiyle evli olup, Ayşe'nin aile ilişkilerinin detaylarını bilecek konumu vardır." dedi.


Avukat Akpınar, sanıklar İlkhan ile Yeşilkaya'nın aynı koğuşta kaldıklarını ve olayın kurgulandıktan sonra bir mektupla mahkemeye gönderildiğini savundu.


Müvekkili Ayşe Günaydın'ın bu mektupla azmettirici olarak suçlandığını anlatan Akpınar, dosyada bu hususta detaylı hiçbir beyanın olmadığını iddia etti.


Tüm delillerin birlikte değerlendirilmesi durumunda Günaydın'ı suçlayacak bir somut veri olmadığını savunan Akpınar, müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.


"Malları aldıktan sonra bana 300 bin lira verecekti"


Tutuklu sanık Veli ilkhan Taşkın, sanık Gürcan Yeşilkaya ve Erkan Baysal'ın suçsuz olduğunu iddia ederek, cinayeti Günaydın'ın azmettirdiğini ileri sürdü.


Cinayetten 2-3 ay önce Antalya'ya geldiğinde, Ayşe Dudu Günaydın'ın kocası Hüseyin Günaydın'ı öldürmeyi planladığını, ancak civardaki MOBESE kameralarını görünce vazgeçtiğini anlatan sanık Taşkın şunları kaydetti:


"Ayşe, benden 6 aydır kocasını öldürmesi için mafya bulmamı istiyordu. Bana, kocasının ölmesi halinde kendilerine ait cam fabrikasının başına geçeceğimi söyledi. Ayrıca maktulün tüm malları Ayşe'nin üzerine kalacaktı ve bana 300 bin lira vermeyi vaadetmişti. Bunların hepsini telefonla konuştuk, yazışmalarda 'Kocam hala ölmedi, daha ne zaman yapacaksın.' diyerek sıkıştırıyordu. Bilgisayarda bilirkişi incelemesi yapıldı ve bu kayıtlar ortaya çıktı. Takdir mahkemenindir."


Mahkeme, sanık Ayşe Dudu Günaydın'ın, eşi Hüseyin Günaydın'ın öldürülmesinde azmettirici olduğuna karar vererek ağırlaştırılmış müebbet hapsine hükmetti. Günaydın'ın duruşmadaki pişmanlığı göz önünde bulundurularak cezası müebbet hapse çevrildi.


Ayrıca sanıklar Veli İlkhan Taşkın ve Gürcan Yeşilkaya ise Hüseyin Günaydın'ı tasarlayarak öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Sanıkların azmettireni söylemesi, duruşmadaki olumlu davranışları ve olaydan pişmanlık duymaları gerekçeleri ile aldıkları ceza 20 yıl 10 ay hapse indirildi.


Mahkeme heyeti, sanıklardan Erkan Baysal hakkında ise beraat kararı verdi.


Yargıtay dosyaların birleştirilmesini istemişti


Antalya'da cam üretim tesisi bulunan iş adamı Hüseyin Günaydın, 11 Mayıs 2011'de Konyaaltı ilçesinde pompalı tüfekle başından vurularak öldürülmüştü. Cinayetle ilgili iş adamının bacanağı Veli İlhan Taşkın (28) ve Gürcan Yeşilkaya (27) tutuklanmıştı.


Taşkın ve Yeşilkaya, 2013'te Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülün davada, müebbet hapis cezasına çaptırılmış, sanıklardan Ayşe Dudu Günaydın'a ise Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde müebbet hapis cezası verilmişti. Yargıtay 4. ve 6. Ağır Ceza Mahkemelerindeki dosyaların birleştirilerek yeniden yargılama yapılması istenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS