Kombiyi tamir etmek isteyen kapıcı hayatını kaybetti

Kombiyi tamir etmek isteyen kapıcı hayatını kaybetti

Sivas'ta, bir apartmanın bodrum katındaki merkezi sistem kombisini tamir etmekisterken sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 38 yaşındaki kapıcı öldü. Olaya müdahale etmek isteyen 3 sağlık görevlisi ise gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

OHAL 3 ay daha uzatıldı


Sivas'ta merkezi sistem kombisini tamir etmek isterkensızan karbonmonoksit gazından zahirlenen kapıcı hayatını kaybetti. Doğalgazdağıtım şirketi, tesisata izinisiz ve bilinçsiz müdahalede bulunulduğunuaçıkladı.Edinilen bilgiye göre, Örtülüpınar Mahallesi İnönü Bulvarı'ndakiNuribey Apartmanı'nda kapıcı olarak görev yapan 38 yaşındaki evli ve iki çocukbabası Adem Arslan, bodrum katta bulunan merkezi ısıtma sisteminin kombisinitamir etmek istedi.Arslan, tamirat sırasında sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi.Bir süre sonra bodrum katına gelen apartman sakinleri, Arslan'ı yerdehareketsiz görünce, 112 acil servis ekiplerine haber verdi.


Apartmandakiler tahliye edildi


Binayı saran karbonmonoksit gazı nedeniyle apartman sakinleri detahliye edildi. Karbonmonoksit gazından etkilenen 3 sağlık görevlisi de hastanede tedavi altına alındı. Arslan'ın cenazesi otopsi için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi morguna kaldırıldı. Öte yandan Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, merkezi ısıtma sistemindeki mevcut kombilerden 2'sinin 10 gün öncebaşka kombilerle değiştirildiği belirtilerek, "Mevzuat gereği tesisata yapılan her tür müdahalenin, cihaz değişiminin dağıtım şirketine bildirilmesi güvenlikiçin çok önemli bir zorunluluk olduğu halde; yapılan tadilatla ilgili kurumumuzaherhangi başvuru yapılmamıştır.


Baca bağlantıları sökük


Yerinde takılı cihazlarda baca bağlantılarının sökük olduğu görülmüştür. Yapılan ön soruşturmalarda bacaların gaz kullanımınauygunluğuna ilişkin tespit, onay ve bunları gösterir belgelerin de bulunmadığıbilgisi alınmıştır." ifadelerine yer verildi.Aksa Sivas Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü İnan Yıldırım da "Buüzücü olay, doğalgaz tesisatlarına yapılan bilinçsiz ve izinsiz müdahalelerintehlikelerini ne yazık ki çok acı bir biçimde ortaya koymuştur" açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS