Kömür yardımı Resmi Gazete'de: Muhtaç ailelere 500 kilo bedelsiz kömür verilecek

Kömür yardımı Resmi Gazete'de: Muhtaç ailelere 500 kilo bedelsiz kömür verilecek

Bakanlar Kurulu tarafından alınan "muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına" ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek ailelere talepleri üzerine asgari 500 kilogram bedelsiz kömür verilecek

Bakanlar Kurulunun "muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına" ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.


Buna göre, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenecek muhtaç ailelere, talepleri üzerine asgari 500 kilogram bedelsiz kömür verilecek. Dağıtılacak kömür miktarının belirlenmesinde bölgenin iklim koşulları, kömürün ısıl değerleri ve ailelerin ısınma ihtiyaçları dikkate alınacak.


İstanbul'da yoksul ailelere kömür dağıtımı başladı


Kriterleri bakanlık belirleyecek


Karar kapsamında 2018 yılında vakıflara yapılacak kömür sevkiyatı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenecek kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen program dahilinde gerçekleştirilecek.


TKİ ve TTK'nin CIF satış esaslarında vakıflarca bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, bu noktaların konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla söz konusu kurumların sorumluluğunda nakledilecek.


TKİ, dağıtacağı kömürü öncelikli olarak kendi işlettiği sahalardan temin edecek. Ayrıca TKİ bu karar kapsamında dağıtacağı kömürü ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilecek ve kendi sorumluluğunda valiliklere ulaştırılmasını sağlayacak.


Dağıtılacak yardım kömürleri Soma'dan yola çıktı


Kömürü TCDD taşıyacak


Teslim noktalarına ulaştırılacak kömürün taşınmasında TCDD'ye öncelik verilecek. İlgili kuruluşlarla TCDD arasında öncelik ve taşıma konusunda protokol yapılacak.


İl ve ilçelerde dağıtım organizasyonu vakıflar tarafından gerçekleştirilecek. Dağıtılacak kömürün niteliği, Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun olacak. Valiliklere yapılan kömür tesliminden doğan vergi ve harçlar KDV dahil olmak üzere TKİ ve TTK tarafından ödenecek.


TCDD müfettiş yardımcılığı sınavı başvuruları bugün sona eriyor


Kömür bedelleri görev zararı sayılacak


TKİ ve TTK Genel Müdürlükleri tarafından karar kapsamında CIF satış esaslarına göre vakıflara teslim edilecek kömüre ilişkin bedeller görev zararı sayılacak ve kanun çerçevesinde ilgili kuruluşlara ödenecek. Kararın uygulanmasına dair usul ve esaslar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının görüşleri alınarak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek ve karar 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.


Karar hükümleri Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan tarafından yürütülecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS