Komutanı 'Polise ateş et' emrine uymayan askere ateş etti

Komutanı 'Polise ateş et' emrine uymayan askere ateş etti

Komutanı 'Polise ateş et' emrine uymayan askere ateş etti

Darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığında komutanların "Sivil, polis, asker, vatandaş kim gelirse gelsin ateş edin, vurun" diye emir verdiğini anlatan Onbaşı Emre U, "Ağabeyimin polis olduğunu ateş edemeyeceğimi' söyledim. Bunun üzerine ayaklarıma doğru iki el ateş etti. Ben de havaya iki el ateş ettim" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Darbe girişimine ilişkin Malatya'da görülen davada savunma yapan Onbaşı Emre U, komutanlarının "Sivil, polis, asker, vatandaş kim gelirse gelsin ateş edin, vurun" diye emir verdiğini anlatarak, "Ağabeyimin polis olduğunu ateş edemeyeceğimi' söyledim. Bunun üzerine ayaklarıma doğru iki el ateş etti. Ben de havaya iki el ateş ettim" dedi.

FETÖ'nün şifreleri: FETÖ emniyete nasıl sızdı?

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Malatya'daki 2. Ordu ve 7. Ana Jet Üs komutanlıklarında görevli 28'i tutuklu 76 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen duruşmanın ikinci gününde tutuksuz sanık Onbaşı Emre U, savunma yaptı. Onbaşı Emre U, savunmasında, Hüseyin Çakıcı üsteğmenin "kıyafetlerini, kamuflajlarını giyin, aşağıya inin" sesini duyduğunu, bunun üzerine hazırlanarak aşağıya indiklerini söyledi.

FETÖ TSK'ya nasıl sızdı?

Aşağıda Fatih Kılıç binbaşının da bulunduğunu, Kılıç'ın mühimmatları alıp AMM bölgesine geçmelerini söylediğini anlatan Onbaşı Emre U, "Ani Müdahale Mangası'nda (AMM) hazır kıta bekledik. AMM'ye yakın sağ tarafta bulunan otoparka yerleştirdik. Yine Fatih Kılıç binbaşı bize 'içeriye sivil polis asker vatandaş kim gelirse gelsin ateş edin, vurun kimseyi kışlaya sokmayın' şeklinde emirleri oldu. Bu emirleri üzerine 'ağabeyimin polis olduğunu ateş edemeyeceğimi' söyledim. Bunun üzerine ayaklarıma doğru iki el ateş etti. Ben de havaya iki el ateş ettim." dedi.

'Çok korkmuştum, kaçmaya çalışmıştım ama kaçamadım'

Onbaşı Emre U, bir süre sonra kışlaya doğru bir tankın geldiğini gördüklerini ve çatışma seslerinin artmaya başladığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kafamı kaldıramıyordum. Tankların birinden bir kişinin atladığını gördüm. Bu şahsın atlamadan önce kışlanın dışına doğru ateş ettiğini görmüştüm. Tank kışlaya kısmen girdi, bunun üzerine tanktan atlayan şahıs 7-8 adım atarak kışlaya girmeye çalıştı ve yere düştü. Üzerinden kan aktığını görünce yaralandığını anladım. Bu şahsa en yakın durumda bendim. Yarbay olduğunu ve adının Ahmet Üçbudak olduğunu söyledi. Ben de arkamda bulunan binbaşı İbrahim Dede'ye bu şahsın adını ve rütbesini söyledim. Bana gitmememi ve orada kalmamı söyledi. Hatta 'kim gelirse gelsin vurun' dedi. Yoğun çatışma devam ediyordu. İçeriden ve dışarıdan ateş ediliyordu. Benim olduğum yerdeki aracın lastikleri de isabet almıştı. Yarbay kan kaybediyordu. Bu sırada kışladan da beyaz tişört sallayan biri yanımıza doğru geldi. Gelen şahıs komutan olduğunu söyledi ama ben kim olduğunu bilmiyordum. Olaylar sırasında çok korkmuştum bir iki kez kaçmaya çalışmıştım ama kaçamadım. Vurulan yarbayın yanına doğru gittik. Tankın içerisinde de 2-3 kişi çıktı. Yaralı şahsı kışlanın dışına çıkardık ve polislere teslim oldum."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Onbaşı Emre U'nun ifadesinin ardından duruşmaya öğle arası verildi.