Konya'daki davada HDP'li eski başkana 'Kürdistan' sorusu

Konya'daki davada HDP'li eski başkana 'Kürdistan' sorusu

Konya'da "PKK/KCK üyesi olmak" suçlamasıyla 13 kişinin yargılandığı davaya, sanıklardan eski HDP İl  Başkanının, kentteki bir mahalle için kullandığı "Kürdistan Bölgesi" tabiri damga vurdu. Hakim, sanıklardan birinin HDP'li Erol Şan için, "Bana telefonda söyledi" dediği bu ifadeyi sordu. Şan ise, "O mahallede genelde Kürtler oturuyor. Ben de o nedenle o bölgeye Kürdistan diyorum" dedi.

Konya'da terörle mücadele ekiplerinin bir gizli tanığın ifadesi doğrultusunda 6 aylık teknik ve fiziki takibin ardından geçen yıl 13 Eylül'de düzenlediği operasyonda, aralarında HDP'nin eski Konya İl Başkanı Erol Şan ile Karatay İlçe Başkanı Musa Göz'ün de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 8'i tutuklanmış, 5'i ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


Elazığ HDP'de 'Zeytin Dalı' gözaltısı


"PKK/KCK üyesi olmak" ve "örgüt propagandası" yapmak suçlamalarından 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanan 13 şüpheli hakkında Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görülmesine başlandı. Duruşmaya tutuklu 8 sanıktan 6'sı bulundukları Kayseri 2 Nolu T Tipi Cezaevinden, 2 kadın sanık da Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nden SEGBİS ile katıldı.


HDP'li milletvekili danışmanlarına hapis cezası


Tutuklu sanıklardan Erol Acar, savunmasında, telefonla görüştüğü HDP'nin eski Konya İl Başkanı Erol Şan'ın, kentteki bir mahalleye, "Kürdistan Bölgesi" dediğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı da Erol Şan'a, bahsi geçen mahalleye neden "Kürdistan Bölgesi" dediğini sordu. Şan da "Kürdistan ismini kullanmamdaki maksat, o bölgede yoğunlukta Kürtler oturur. Doğu kökenliler bulunur orada. Bu nedenle o bölge için Kürdistan tabirini kullandım" yanıtını verdi.


Tutuklu sanıklardan Erman Akay da daha önce verdiği, "PKK'ya girersen namusuna girerler. Onlar Müslüman bile değil. Abdullah Öcalan Kürt değil, Ermeni'dir" ifadesini değiştirmek istediğini söyledi. Mahkeme heyeti, tutuklu kadın sanıklar Hülya E. ve Nazime B.'yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken, diğer 6 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi, duruşmayı erteledi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS