hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Körfez'i kirleten gemiye kesilen ceza 1 milyon 622 bin TL’ye yükseltildi

  Körfezi kirleten gemiye kesilen ceza 1 milyon 622 bin TL’ye yükseltildi
  expand
  KAYNAKİHA

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde Singapur bandıralı gemiden denize sızan, soğuk hava nedeniyle donan palm yağı kütlelerini temizleme çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Gemiye kesilen ceza ise 400 bin TL'den 1 milyon 622 bin TL’ye yükseltildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Körfez Kirazlıyalı mevkiinde bulunan limanda demirli Singapur bandıralı bir gemiden bulunan ve bilinmeyen bir nedenle denize dökülen palm yağları, kirliliğe neden oldu. Havaların soğuk olması nedeniyle donan yağları temizlemesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Liman Başkanlığı ekipleri ve gemi personeli tarafından çalışma başlatıldı.

  Yağlar büyük oranda temizlendi

  Kirliliğin önlenmesi adına liman ve sahil çevresinde 50 metrelik koruyucu bariyer çekilerek başlatılan çalışmalarda botlarla denize gezen ekipler, yüzeydeki yağları büyük oranda topladı.

  Sabah saatlerinde havaların sıcak olması nedeniyle eriyerek liman rıhtımı altında giren yağların tamamen toplanması ile Liman Başkanlığı ekiplerinin temizlik çalışmalarını tamamlaması sonrasında Kocaeli Valiliği tarafından alınacak karar ile çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

  Denize palm yağı aktı

  Körfez’i kirleten gemiye kesilen ceza 1 milyon 622 bin TL’ye yükseltildi

  Kasım ayında Çevre Kanunda yapılan düzenlemeyle ceza miktarlarının arttırılması nedeniyle kirliliğe neden olan Singapur bandıralı gemiye Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından kesilen ceza miktarı 400 bin TL'den 1 milyon 622 bin TL’ye yükseltildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapılan temizlik çalışmalarının tamamlanması sonrasında temizlik maliyetinin de cezaya eklenmesi sonucu miktarın daha da artacağı öğrenildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow