Korkut Özal hayatını kaybetti

Korkut Özal hayatını kaybetti

Eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal, İstanbul'daki evinde yaşamını yitirdi.

Özal ölümünün 23. yılında anıldı


8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi, eski bakanlardan Korkut Özal, bu sabaha karşı İstanbul'daki evinde hayatını kaybetti. Özal'ın cenazesi, 4 Kasım Cuma günü İstanbul'da toprağa verilecek.


Binali Yıldırım'dan taziye mesajı


Başbakan Binali Yıldırım, Korkut Özal'ın vefatı sebebiyle taziye mesajı yayınladı.


Başbakan Binali Yıldırım,'ın taziye mesajı şöyle; "Türk siyasetinin mümtaz şahsiyetlerinden sayın Korkut Özal'ın vefatını büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Sayın Korkut Özal, yakın siyasi tarihimizin zor dönemlerinde ülkemize büyük hizmetlerde bulunmuş, demokratik duruşu ve bütünleştirici üslubuyla milletimizin gönlünde son derece saygın bir yer edinmiştir. Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın düşünce dünyasını derinden etkileyen sayın Korkut Özal, Türkiye'nin demokrasi ile kalkınması için hayatı boyunca büyük hizmetlerde bulunmuştur. Ülkemizin manevi değerlerini koruyarak gelişmesine öncülük eden Merhum Erbakan'a siyasi mücadelesinde uzun yıllar yol arkadaşlığı da yapan sayın Korkut Özal; ciddi bir devlet adamı, samimi bir vatanperver ve yüksek insani değerlere sahip bir siyasetçidir. Merhum Korkut Özal'ı ebedi hayata uğurlarken ülkemize kazandırdığı değerlerden dolayı şükranlarımızı ifade ediyorum. Merhum Özal'a Allah'tan rahmet, ailesine ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum."


Korkut Özal kim?


29 Mayıs 1929'da Malatya'da doğan Korkut Özal, İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi, ODTÜ'de ve Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde öğretim üyeliği görevlerinde bulunduktan sonra Milli Selamet Partisi'nden (MSP) siyasete atıldı ve bu partiden Erzurum milletvekili seçildi. Özal, 1974'teki CHP-MSP koalisyon hükümetinde ve Milliyetçi Cephe hükümetlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık ve İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül askeri darbesinin ardından siyasete ara veren ve bir süre ticaretle uğraşan Korkut Özal, ağabeyi Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün ardından yeniden siyasete atıldı ve Anavatan Partisi'nden (ANAP) İstanbul Milletvekili seçildi. Parlamentoda çeşitli komisyonlarda görev alan Özal, 1997'de ANAP'tan ayrılarak Demokrat Parti'ye girdi ve bu partinin genel başkanlığını yürüttü. Korkut Özal 2001'de de bu görevinden ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS