Korona aşı çalışmalarında son durum ne? Aşı bulundu mu? Son dakika yerli aşı haberleri!

Korona aşı çalışmalarında son durum ne? Aşı bulundu mu? Son dakika yerli aşı haberleri!

Bilim Kurulu 16 Kasım 2020 Pazartesi günü toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın toplantı sonrası yazılı açıklaması paylaşıldı. Birçok insanın gözü aşı çalışmalarındaki yeni haberlere çevrildi. Aşı müjdesi bekleyen birçok insan koronavirüs aşı son dakika bilgilerini araştırıyor. İşte korona aşı çalışmalarında son durum!

Bilim Kurulu 17:00'de toplandı. Toplantı sonrası Bakan Fahrettin Koca'nın açıklama yapması bekleniyor. Peki ama aşı ne zaman kullanılacak? İşte koronavirüs yerli aşı çalışmalarındaki son durum!

Koronavirüs aşı çalışmalarında son durum ne?
Bilim Kurulu toplantısında vaka artışı ve hastaların durumunun ele alınacağı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki aşı çalışmaları değerlendirilip, yeni önlemler görüşüldü. Bilim Kurulu koronavirüs toplantısı sonrası Bakan Koca yazılı açıklama yaptı. 

Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya video konferans yöntemiyle katıldı. Vaka artışı ve hastaların durumunun ele alınacağı toplantıda, tanı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki aşı çalışmaları değerlendirilip, yeni önlemler görüşüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.” dedi. 

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabasının yeterli olmadığını aktaran Koca, “Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, korona virüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir” dedi.

17 Kasım Salı Günü Bakanlar Kurulu toplantısının gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni yasaklar ya da kısıtlamalar ile ilgili gözler Bakanlar Kurulu toplantısına çevrildi. Aşı bulundu mu?

Moderna'nın 30 bin kişi üzerinde gerçekleştirdiği aşı çalışmalarının sonuçlarına göre, koronavirüse karşı geliştirilen aşı yüzde 94.5 etkili oldu.

Yapılan analiz çalışmasında plasebo verilen katılımcılardan 90’ının koronavirüse yakalandığı ortaya kondu. En az iki doz aşı verilen deneklerden sadece beşi hastalığa yakalandı.

Aşı aynı zamanda en ciddi koronavirüs enfeksiyonlarını da engelliyor. Moderna'nın ise "Geliştirilen aşı genel olarak güvenli ve iyi tolare edildi, yan etkiler arasında kas ve baş ağırsı ile yorgunluk var." açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS