Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika: İlk aşılama kimlere yapılacak? Aşı ücretsiz mi? AŞI FİYATI NE?

Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika: İlk aşılama kimlere yapılacak? Aşı ücretsiz mi? AŞI FİYATI NE?

Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika: İlk aşılama kimlere yapılacak? Aşı ücretsiz mi? AŞI FİYATI NE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'Koronavirüs aşısı' gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Fahrettin Koca'nın son dakika aşı açıklamaları ilgiyle takip ediliyor. Peki ama koronavirüs aşısındaki son durum nedir? Koronavirüs aşı çalışmalarında sona gelindiğine dair bilgiler gelmektedir. Dünyanın gözü koronavirüs aşısının ne zaman yapıalcağı tarihte! Türkiye'deki birçok insan ilk aşılamanın kimlere yapılacağını, öncelikli hastaları ve aşı fiyatını araştırıyor. İşte ilk aşılama kimlere yapılacak ve koronavirüs aşı fiyatı hakkında bilgiler!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika açıklamaları peş peşe geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu toplantısı 2 Aralık günü 'aşı' gündemiyle toplanmıştı. Tüm Türkiye'nin gözü toplantı sonrası yapılacak aşı açıklamalarına çevrilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'aşılama' hakkında bilgileri içeren yazılı bir açıklama yayınladı. Peki ama ilk aşılama kimlere yapılacak, aşı ücretsiz mi olacak? 

Koronavirüs aşısı kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanı Koca, "Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenmektedir. Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor. (Kovid-19) Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır." İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.'' açıklamasını yaptı. 

İkinci aşama: Toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

Üçüncü aşama: 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor.

Dördüncü ve son aşamada: İlk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Koronavirüs aşısı ücretsiz mi olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda " Korona virüs aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptık. Daha önce de açıkladığım gibi bedelsiz olarak, sağlık çalışanlarımızdan başlayarak, kademeli bir şekilde aşı yapmayı planlıyoruz." dedi.