Koronavirüs ikinci aşama tedbirleri neler, ne zaman uygulamaya geçecek?

Koronavirüs ikinci aşama tedbirleri neler, ne zaman uygulamaya geçecek?

Koronavirüs bulaş hızının azaltılması için bir takım kısıtlamalar getirildi. Eğer bu önlemler virüsün yayılım hızını düşürmezse ikinci aşama tedbirler yani yeni yasaklar söz konusu olabilecek. Peki, koronavirüs ikinci aşama tedbirler neler, ne zaman uygulamaya geçecek?

Koronavirüs salgınının artması sonucu yeni yasaklar uygulamaya geçirildi. Ancak alınan bu tedbirler yayımlım hızını düşürmezse  Yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. İkinci aşama tedbirler belli mi, neler, ne zaman uygulamaya koyulacak? Tüm detaylar haberimizde.

İkinci aşama tedbirleri ne zaman uygulanacak?

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, önceki gece yayınlanan genelgeyle bazı yasaklar yeniden hayatımıza girdi. Bu kararlarla yaklaşık 35 milyon kişinin hareketinin yavaşlatılarak, bulaşın hız kesmesi planlanıyor. Önümüzdeki 15 gün önlemlerin etkisi takip edilecek, eğer bir hız kesme olmazsa yeni yasaklar gündeme gelecek.

Koronavirüs ikinci aşama tedbirleri neler?

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor.

Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek.

Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor.

Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerinin önlenmesi için kampanyalar yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin Plan Bütçe Komisyonu’ndaki sunumu sırasında gazetecilerin salgına ilişkin sorularını da yanıtladı.

Vatandaşlardan önceki gün alınan tedbirlere hassasiyet göstermeleri çağrısında bulunan Bakan Koca, “Tedbirlere uymak şartıyla ben yeni tedbirlerin gelebileceğini düşünmüyorum. Ancak bu tedbirlere uyum gösterilmezse yeni tedbirler kaçınılmaz olur” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS