Koronavirüsün yayılmasına 'ön koltuk' engeli

Koronavirüsün yayılmasına 'ön koltuk' engeli

Uğur Cebeci, uçaktaki koronavirüs önlemlerine dair ayrıntıları Hürriyet'teki köşesine taşıdı. İşte o yazı...

Elbette maske zorunluluğu uçak kabinlerinde virüsle baş etmenin bir numaralı gücü. Uçak içindeki havanın hastane ameliyathanelerinden çok daha hızlı değişimi ya da doğru şekliyle temizlenmesi ikinci en önemli faktör. Ama ön koltuğun hakkı da ödenemez.

Yolcuların, uçuşların büyük kısmında aynı yöne, karşılarına bakmaları ve karşıların da öndeki koltuğun arkasını görmeleri ciddi bir değer taşıdı. Maske biraz burundan düşse de karşı yöne bakıldığı için bir nedenle parçacıklar nefesle karşıya çarpsa bile üstten gelen havalandırma hareketi ile yere yönleniyor. En ön sırada oturuyorsanız bunda da karşınıza gelen ayırımım panosu bir bariyer oluşturdu.

Fotoğraf: iStock

TEHLİKE GEÇMEDİ

Bu yüzden uçak içi dezenfektan işlemi yapan firmalar özellikle koltuk arkalarını daha titiz bir şekilde temizlediler. Aynı şey yemek için ya da başka bir nedenle açılan koltuk masalarına uygulandı. Ellerin çok fazla temas ettiği masalar ciddi bir bicimde dezenfekte edildi. Halen de sürüyor. Henüz tehlike geçmiş değil. Belki 2024 yılına kadar uçaklarda maske zorunluluğu sürecek. Aşı bir anda çare olacak bir şey değil. Bu yüzden havacılığın zararı da büyümeye devam edecek.

Salgının neden olduğu hasarın tam boyutu asla bilinemeyebilir. Sadece havayolları için kayıplar 2020’de 120 milyar doların üstünde. 2021’de en az 50 milyar dolar olacak. Seyahat ve turizm, kilitlenmeler ve aile ayrılıklarıyla ilgili 46 milyona varan iş kaybının neden olduğu muazzam bir sosyal ve zihinsel zarar var. Herkesin yeniden gönül rahatlığı ile uçabilmeleri çok önemli. Uçaklar sanılanın aksine belki de bir AVM’de dolaşmanın yanında çok daha risksiz görünüyor.

UZAKTA BİRİNİN YANINDA OTURMANIN RİSKİ NEDEN DÜŞÜK?

* Oturma pozisyonu: Uçakta çoğu zaman başka bir kişiye bakmaktansa öne bakacak şekilde oturursunuz. Bu, başka birinin dışarı attığı nefeste nefes alma şansı açısından büyük bir fark yaratır.

* Koltuk arkalıkları: Salgının yayılmasının önündeki diğer bir engel, yüksek koltuk arkalıklarının sağlam bir bariyer görevi görmesidir.

* Yüksek hava akış hızı: Araştırmalar, bir uçaktaki hava akışının (tavandan zemine) damlacık yayılmasına diğer benzer ortamlara veya taşıma modlarına göre daha az iletken olduğunu göstermiştir.

* Hava değişimi: Modern jet uçakları, virüsleri, bakterileri ve mantarları yok etmede yüzde 99.9 + etkili hastane sınıfı Yüksek Verimli Partikül Hava (HEPA) filtreleriyle birlikte yüksek hava akışı ve değiştirme oranları sunar. Kabin havası her 2-3 dakikada bir değiştirilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS