Korucunun çantasından 5 kilogram plastik patlayıcı çıktı

Korucunun çantasından 5 kilogram plastik patlayıcı çıktı

Mardin'de yapılan operasyonda emniyet birimleri terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunan kişileri takip altına aldı. C.G. isimli bir kişinin patlayıcı ile hareket ettiğini tespit etti. Takip edildiğini anlayan C.G. ve yanındaki kişi çantayı atarak kaçtı. Çantadan 5 kilogram PETN adlı plastik patlayıcı çıktı.

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları detaylı çalışmaların ardından terör örgütü PKK’nın büyük illerde sansasyonel eylemlerde kullanmak için Suriye’den patlayıcı getireceği bilgisini elde etti.

Çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler, patlayıcının Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne götürüleceğini belirledi. İlçede terör örgütü PKK ile bağlantısı bulunan kişileri takip eden emniyet birimleri, C.G. isimli kişinin sınıra yakın bir yerde, yanında bulunan bir kişi ile aracına aldığı patlayıcı ile hareket ettiğini tespit etti. 

Takibi anlayınca kaçmaya başladı

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre ekipler, patlayıcı ile bağlantısı bulunan tüm örgüt üyelerini belirlemek için C.G.’yi takibe devam etti. Ancak peşinde polisin olduğunu anlayan şüpheli kaçmaya başladı. Takip sırasında C.G., araçta bulunan ve içinde patlayıcının bulunduğu çantayı boş bir araziye attı. Uzun süren kovalamaca sonucu C.G. ile yanında bulunan A.Y. isimli şüpheli yakalandı.

İstanbul'daki eylemde kullanılmıştı

A.Y.’nin Şırnak’ta koruculuk yaptığı belirlendi. Gözaltına alınan 2 zanlı emniyette götürülürken, araziye atılan çantanın içinde 5 kilogram PETN isimli plastik patlayıcı, 20 adet patlayıcı düzeneği ve 14 adet telsiz ele geçirildi.

PETN isimli patlayıcı daha önce terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen ve 39’u polis 46 kişinin şehit olduğu İstanbul Beşiktaş Vodafone Park önündeki saldırıda kullanılmıştı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS