KPSS ne zaman? KPSS sınav yerleri giriş belgesi açıklandı | ÖSYM AİS lisans belgesi alımı

  1. Türkiye
KPSS ne zaman? KPSS sınav yerleri giriş belgesi açıklandı | ÖSYM AİS lisans belgesi alımı
KPSS ne zaman? KPSS sınav yerleri giriş belgesi açıklandı | ÖSYM AİS lisans belgesi alımı

ÖSYM AİS'in sayfasında KPSS sınav yerleri, 12 Temmuz'da kurum tarafından açıklandı, sınava girecek olanlar için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, resmi web sayfasında önemli bir uyarıda bulundu. Genel Yetenek - Genel Kültür sınavına tüm dört yıllık mezunlarının zorunlu olarak gireceği sınava dair kurumdan 15 dakika uyarısı geldi. Sınava dair kurum tarafından yapılan resmi açıklama haber içeriğinde yer alırken, sınav zamanında adayın yanında bulunması gerekenler yayınlandı.

ÖSYM KPSS lisans giriş belgesi, 4 gün önce, 12 Temmuz 2018 tarihinde, kurumun belgelerin yayınladığı sitede (AİS) yayınlandı. Dört yıllık mezunların ve son sınıv öğrencilerin girebileceği sınava dair kurumun resmi web sayfasından önemli açıklama geldi. İşte sınav tarihleri, uyarılar ve sınavda adayın yanında olması/olmaması gerekenler...

KPSS LİSANS SINAVI NE ZAMAN?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans sınavı ne zaman yapılacak sorusuna sınav merkezi, 22 Temmuz 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacağını açıkladı. Dikkat! 15 dakika kuralı sınavda uygulanacak. Adaylar en geç 10:00’te sınav binalarında bulunması gerekiyor. 22 Temmuz 2018 saat 10:00’dan sonra adaylar, sınav binalarına giremiyor.

GİRİŞ BELGESİNİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINAV MERKEZİNDEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

ÖSYM’nin ‘temel kurallar’ olarak açıkladığı bilgiler: Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. 

OKUL BİNASINA NE ZAMAN GELİNMELİDİR?

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

SINAV ZAMANI ADAYIN YANINDA BULUNMAMASI GEREKENLER

Kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, peçete, ÖSYM tarafından temin edileceğinden, şeffaf pet şişe içerisindeki su dışında hiçbir araç, gereç, içecek ve yiyeceği sınava gireceğiniz binaya getirmeyiniz. Sınava şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirsiniz.  Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur:  Nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Süresi geçerli pasaport, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı gerekiyor. Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar olması gerekiyor. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. 

Üzerinde soğuk damga, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanımasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav günü sınav görevlilerinin, fotoğrafından adayın kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde, adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS