Kurban Bayramı 2019 ne zaman? İşte Kurban Bayramı tatil günleri

Kurban Bayramı 2019 ne zaman? İşte Kurban Bayramı tatil günleri

Kurban Bayramı 2019 öncesi geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler takviminde Kurban Bayramı 2019 tarihi yer aldı. Öte yandan özellikle çalışanlar bayram tatilinin ne zaman başlayacağını ve tatilin kaç gün süreceğini merak ediyor. Ayrıca, tatilin kaç gün süreceği de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. 2019 Kurban Bayramı 9 gün mü olacak? İşte merak edilenlerin cevabı…

Kurban Bayramı tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde yer aldı. Bayram tarihiyle birlikte en çok araştırılanlar arasında ise Kurban Bayramının kaç gün süreceği var… Peki, Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek? Bayram tatili 9 gün mü? İşte, merak edilen soruların detayları…


KURBAN BAYRAMI HANGİ HİCRİ AYDA KUTLANIYOR?


Kurban Bayramı Hicri takvimde Zilhicce ayının 10, 11, 12 ve 13. günlerinde kutlanıyor. Zilhicce ayı aynı zamanda Haccın farz olan rükûunlarının yerine getirildiği ay olma özelliğini de barındırıyor. Arife (Arefe) günü Arafat’ta vakfeye duran hacılar Müzdelife vakfesinin ardından Kurban Bayramı’nın birinci günü şeytan taşlama için Mina’ya akın ediyorlar. İslam Dünyasının genelinde Kurban Bayramı coşkusu ve heyecanı yaşanırken kutsal topraklarda ise milyonlarca hacı hep bir ağızdan Allah’a dua ediyor. Bu nedenle Zilhicce ayı Kurban Bayramı’nın yanı sıra hac ibadetinin yerine getirildiği ay olarak büyük öneme sahip.


2019 KURBAN BAYRAMI TARİHİ


Hicri takvim ve miladi takvim arasındaki 11 – 12 günlük fark nedeniyle Kurban Bayramı da her yıl bir önceki yıl kutlandığı tarihten 11 – 12 gün önce kutlanıyor. Bu nedenle de her yıl Kurban Bayramı tarihi değişmektedir. Ayrıca bazı Arap ülkeleri ve Diyanet’in Ay’ın durumlarındaki tespit yöntemindeki farklılık nedeniyle bayram bazı yıllar Türkiye’de ve Arap ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kurban Bayramı başlangıç tarihi 11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi. Öte yandan Kurban Bayramı Arife (Arefe) günü ise 10 Ağustos Cumartesi olarak tespit edildi. Buna göre 4 gün süren Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Yani 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri 2019 yılında Kurban Bayramı olarak kutlanacak.


KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN MÜ?


Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı Salı günü başlayıp Cuma günü bitmişti. Arife günü ise pazartesi günü idrak edilmişti. Bilindiği üzere Arife günü yarım gün, bayramın 4 günü ise tam gün olarak toplamda 4,5 gün resmi izin sayılıyor. Cumhurbaşkanlığı kararı ile geçtiğimiz yıl arife tam gün idari izin olarak ilan edilmiş hafta sonu tatilleri de eklenince Kurban Bayramı’nda 9 gün idari izin yapılmıştı.


2019 yılında ise Kurban Bayramı Pazar günü başlayıp Çarşamba günü sona erecek. Düşük bir ihtimal olmasına karşın 15 Ağustos Perşembe ve 16 Ağustos Cuma’nın idari izin ilan edilmesi halinde Kurban Bayramı 2019 tatili 9 güne çıkmış olacak. Ancak konuyla ilgili herhangi resmi bir açıklama bulunmuyor.


2019 KURBAN BEDELİ


Kurban ibadetini 2019 yılında yerine getirmek isteyenler 2019 kurban bedelini merak ediyor. Merak edilen soruya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan yanıt geldi. Erbaş yaptığı açıklamada 2019 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 890, yurt dışında 725 lira olarak belirlendiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS