Kurban Bayramı 2019 ne zaman? Kurbanlıklar İstanbul’a ulaştı!

Kurban Bayramı 2019 ne zaman? Kurbanlıklar İstanbul’a ulaştı!

Kurbanlıklar İstanbul’a gelmeye başladı! Tatil planı yapan çalışanlar ve ikramiye almayı bekleyen emekliler Kurban Bayramı tarihini araştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bayram tarihi belirlendi ve Dini Günler Takvimi’nde yer aldı. Peki, 2019 Kurban Bayramı ne zaman? İşte merak edilen detaylar…

Kurban Bayramı 2019 tarihi Diyanet Dini Günler Takvimi’nde yer aldı. Kurbanlıkların İstanbul’a ulaşmasıyla birlikte bayram tarihi yeniden gündemin ilk sıralarına yerleşti. Çalışanlar Kurban Bayramı tarihiyle birlikte bayram tatilinin kaç gün süreceğini araştırıyor. Peki, Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek? Bayram tatili 9 gün olacak mı? İşte merak edilen soruların cevabı…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Hicri takvim ve miladi takvim arasındaki 11 – 12 günlük fark nedeniyle Kurban Bayramı da her yıl bir önceki yıl kutlandığı tarihten 11 – 12 gün önce kutlanıyor. Bu nedenle de her yıl Kurban Bayramı tarihi değişmektedir. Ayrıca bazı Arap ülkeleri ve Diyanet’in Ay’ın durumlarındaki tespit yöntemindeki farklılık nedeniyle bayram bazı yıllar Türkiye’de ve Arap ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kurban Bayramı başlangıç tarihi 11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi. Öte yandan Kurban Bayramı Arife (Arefe) günü ise 10 Ağustos Cumartesi olarak tespit edildi. Buna göre 4 gün süren Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Yani 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri 2019 yılında Kurban Bayramı olarak kutlanacak.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı tatili ile ilgili yeni bir karar alınmaması durumunda bayram tatili toplamda 5 gün olacak. Eğer 15 ve 16 Ağustos tarihleri tatil ilan edilirse bayram tatili toplamda 9 gün olacak. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapılması halinde ilgili içeriğimizde yerini alacak.

ATO’DAN 9 GÜN TATİLİ İTİRAZ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmaması gerektiğini belirterek, tatilin uzatılması önerilerine karşı çıktı. Özdebir, şunları kaydetti: “Bu yıl turizm zaten çok başarılı bir sezon geçiriyor. Dolayısıyla 5 günlük Kurban Bayramı tatilini daha fazla uzatmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Uzun süreli tatiller üretimi büyük bir kesintiye uğratıyor. Hükümetin aldığı idari izin kararları piyasaların tamamen durmasına yol açıyor. Ülke olarak zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz, şu an daha fazla tatile değil daha fazla üretim yapmaya ihtiyacımız var.” dedi.

TURİZMCİLERDEN TATİL TALEBİ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Kurban Bayramı tatilinin, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 9 gün olarak açıklanmasını beklediklerini söyledi. Ayık ayrıca, vatandaşın uygun fiyatlara tatil yapabilmesi ve planlaması açısından blok tatillerin yılbaşında açıklanması gerektiğini belirtti. Ayık, bayrama yaklaşık bir ay kaldığına dikkat çekerek, bayram tatilinin 10 Ağustos arefe günü dahil 14 Ağustos Çarşamba günü sona ereceğini, perşembe ve cuma günleriyle birleştirilerek 9 güne çıkartılmasının geç kalınmış olsa da iyi olacağını kaydetti.

2019 KURBAN BEDELİ BELLİ OLDU

Kurban ibadetini 2019 yılında yerine getirmek isteyenler 2019 kurban bedelini merak ediyor. Merak edilen soruya Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’tan yanıt geldi. Erbaş yaptığı açıklamada 2019 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 890, yurt dışında 725 lira olarak belirlendiğini söyledi.

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olduğunu belirterek, "Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

Küçükbaşta da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, "Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS