Kurban Bayramı tatili 9 gün mü? Bakan’dan net açıklama geldi!

Kurban Bayramı tatili 9 gün mü? Bakan’dan net açıklama geldi!

Kurban Bayramı 2019 tatili gündemdeki sıcaklığını koruyor. Tartışmaların odağında ise tatilin kaç gün olacağı var. “Kurban Bayramı 9 gün mü olacak?” sorusunun cevabı özellikle çalışanlar tarafından araştırılıyor. Konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika açıklaması geldi. Peki, Kurban Bayramı 9 gün olacak mı? İşte son durum…

Kurban Bayramı tatili ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika açıklaması geldi. “Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı?” sorusu cevabını ararken Bakan Albayrak’tan gelen açıklama akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesi bağlamında önemli ipuçları verdi. Peki, Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? İşte merak edilen soruların cevabı…


KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLACAK MI?


Kurban Bayramı bilindiği üzere 4 gün sürüyor. Bayramın hafta içi pazartesi veya Salı günü başlaması halinde genellikle tatil süresi hafta sonu da birleştirilerek 9 güne çıkarılıyor. Ancak bu yıl bayram hafta sonu başlıyor. Bu nedenle bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı sorusu en çok tartışılanlar arasında yer alıyor. Tam da tartışmalar devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika açıklaması geldi. Albayrak, “Bayram tatilinin uzamasına olumlu bakmıyorum” dedi.


Süreç bu şekliyle devam ederse Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmayacağı ortaya çıkacak.


KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Hicri takvim ve miladi takvim arasındaki 11 – 12 günlük fark nedeniyle Kurban Bayramı da her yıl bir önceki yıl kutlandığı tarihten 11 – 12 gün önce kutlanıyor. Bu nedenle de her yıl Kurban Bayramı tarihi değişmektedir. Ayrıca bazı Arap ülkeleri ve Diyanet’in Ay’ın durumlarındaki tespit yöntemindeki farklılık nedeniyle bayram bazı yıllar Türkiye’de ve Arap ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kurban Bayramı başlangıç tarihi 11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi. Öte yandan Kurban Bayramı Arife (Arefe) günü ise 10 Ağustos Cumartesi olarak tespit edildi. Buna göre 4 gün süren Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Yani 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri 2019 yılında Kurban Bayramı olarak kutlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS