Kurban Bayramı tatili 9 gün mü oluyor? İşte son dakika açıklamaları

Kurban Bayramı tatili 9 gün mü oluyor? İşte son dakika açıklamaları

Kurban Bayramı tarihi, çalışanlar ve emekliler tarafından merakla araştırılıyor. Kurban Bayramı ile ilgili emeklilerin ikramiye, çalışanların ise 9 günlük tatil beklentisi bulunuyor. Bu süreçte ise “Kurban Bayramı ne zaman?” sorusunun cevabı kritik öneme sahip. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Tatil 9 gün olacak mı? İşte konuyla ilgili yaşanan son gelişmeler ve Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde yer alan bayram tarihi…

Kurban Bayramı 2019 tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Çalışanlar bayramın kaç gün süreceğini merak ediyor. Peki, Kurban Bayramı tatili 9 gün mü olacak? Öte yandan emekliler de Kurban Bayramı ikramiyesinin ne zaman yatırılacağını merak ediyor. İşte Kurban Bayramı 2019 tarihi ve bayram tatili ile ilgili merak edilen detaylar…

KURBAN BAYRAMI TARİHİ 2019

Kurban Bayramı 2019 yılında 11 Ağustos’ta başlayacak. Toplamda 4 gün sürecek olan bayram boyunca imkanı olan kişiler kurban ibadetini yerine getirecek. 10 Ağustos 2019 Cumartesi günü ise Arife Günü olarak idrak edilecek aynı zamanda bu süre bayram tatili başlangıcı olacak.

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı tatili ile ilgili yeni bir karar alınmaması durumunda bayram tatili toplamda 5 gün olacak. Eğer 15 ve 16 Ağustos tarihleri tatil ilan edilirse bayram tatili toplamda 9 gün olacak. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapılması halinde ilgili içeriğimizde yerini alacak.

ATO’DAN 9 GÜNE İTİRAZ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmaması gerektiğini belirterek, tatilin uzatılması önerilerine karşı çıktı. Özdebir, şunları kaydetti: “Bu yıl turizm zaten çok başarılı bir sezon geçiriyor. Dolayısıyla 5 günlük Kurban Bayramı tatilini daha fazla uzatmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Uzun süreli tatiller üretimi büyük bir kesintiye uğratıyor. Hükümetin aldığı idari izin kararları piyasaların tamamen durmasına yol açıyor. Ülke olarak zor bir ekonomik süreçten geçiyoruz, şu an daha fazla tatile değil daha fazla üretim yapmaya ihtiyacımız var.” dedi.

TURİZMCİLERDEN TATİL TALEBİ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Kurban Bayramı tatilinin, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 9 gün olarak açıklanmasını beklediklerini söyledi. Ayık ayrıca, vatandaşın uygun fiyatlara tatil yapabilmesi ve planlaması açısından blok tatillerin yılbaşında açıklanması gerektiğini belirtti. Ayık, bayrama yaklaşık bir ay kaldığına dikkat çekerek, bayram tatilinin 10 Ağustos arefe günü dahil 14 Ağustos Çarşamba günü sona ereceğini, perşembe ve cuma günleriyle birleştirilerek 9 güne çıkartılmasının geç kalınmış olsa da iyi olacağını kaydetti.

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olduğunu belirterek, "Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

Küçükbaşta da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, "Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS