Kurban Bayramı tatili 9 güne mi çıktı? Açıklama geldi: Otellerin hepsi dolu!

Kurban Bayramı tatili 9 güne mi çıktı? Açıklama geldi: Otellerin hepsi dolu!

Kurban Bayramı tatili ile ilgili araştırmalar bayramın yaklaşmasıyla birlikte bir anda artış gösterdi. Özellikle tatil süresinin uzatılıp uzatılmadığı merak edilenler arasında bulunuyor. “Kurban Bayramı tatili 9 gün mü oldu?” sorusu cevabını ararken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan önemli açıklama geldi. Peki, Kurban Bayramı tatili kaç gün? İşte, son durum…

Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bayramın yaklaşmasıyla birlikte başta çalışanlar olmak üzere birçok kesim bu sorunun cevabını araştırıyor. Bilindiği üzere Kurban Bayramı 4 gün sürüyor. Bayramın başlangıcının Pazartesi veya Salı gününe dek geldiği yıllarda genellikle Cuma ve Pazartesi günleri de tam gün tatil ilan edilip hafta sonu izinleri bayram tatiline birleştirilir ve süre 9 güne çıkardı.


Bu uygulama ise genellikle turizme katkı sağlaması amacıyla tercih ediliyordu. Ancak bu yıl bayram Pazartesi veya Salı günü değil Pazar günü başlıyor. Yani tatil süresinin 9 gün olması için Perşembe ve Cuma günlerinin de tatil ilan edilmesi gerekiyor. Ancak bununla ilgili henüz resmi bir karar alınmadı. Bununla birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi.


Peki, Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Bayram hangi gün başlayıp hangi gün bitiyor? İşte 2019 Kurban Bayramı ve tatili ile ilgili detaylar…


“OTELLERİN HEPSİ DOLU”


Kurban Bayramı tatilinin 9 gün yapılma amaçları arasında ilk sırada turizme katkı sunması hedefleniyor. Konuya vurgu yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 9 gün tatil talepleriyle ilgili şunları söyledi:


Zaten yerlerin çoğu da dolu. Ben öğrendim otelci arkadaşlardan. Öyle bir ihtiyaç (Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması) olduğunu da sanmıyorum. Kabinenin vereceği bir karar, benim şahsen Bakanlık olarak karar verebileceğim bir konu değil ama ihtiyaç da kaldığını sanmıyorum. Zaten Bodrum'da otellerin hepsi dolu.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla ilgili “Bayram tatilinin uzamasına olumlu bakmıyorum.” yanıtını vermişti.


KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Hicri takvim ve miladi takvim arasındaki 11 – 12 günlük fark nedeniyle Kurban Bayramı da her yıl bir önceki yıl kutlandığı tarihten 11 – 12 gün önce kutlanıyor. Bu nedenle de her yıl Kurban Bayramı tarihi değişmektedir. Ayrıca bazı Arap ülkeleri ve Diyanet’in Ay’ın durumlarındaki tespit yöntemindeki farklılık nedeniyle bayram bazı yıllar Türkiye’de ve Arap ülkelerinde farklı tarihlerde kutlanabiliyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kurban Bayramı başlangıç tarihi 11 Ağustos Pazar günü olarak tespit edildi. Öte yandan Kurban Bayramı Arife (Arefe) günü ise 10 Ağustos Cumartesi olarak tespit edildi. Buna göre 4 gün süren Kurban Bayramı 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek. Yani 11, 12, 13 ve 14 Ağustos günleri 2019 yılında Kurban Bayramı olarak kutlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS