Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? 2020 Kurban Bayramı'nda kısıtlama var mı?

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? 2020 Kurban Bayramı'nda kısıtlama var mı?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bayram tatili için plan yapanlar kısıtlama ile ilgili gelişmeleri araştırmayı sürdürüyor. CNN TÜRK ekranlarında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasını hatırlatırken önemli bir detayın da altını çizdi. Peki, bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Kurban ibadeti ve bayram tatili için plan yapan kişiler bayrama sayılı günler kala kısıtlama ile ilgili yeni bir kararın alınıp alınmayacağını araştırmaya devam ediyor. CNN TÜRK ekranlarında önemli değerlendirmelerde bulunan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan kısıtlamaya ilişkin detayları aktarırken alınması gereken tedbirleri de duyurdu.

KURBAN BAYRAMI’NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

İşte Prof. Dr. İlhan'ın Kurban Bayramı ile ilgili o uyarıları:

Kurban Bayramı'na yine çok düşük rakamlarla girmek arzusundayız ama şu anda bugünden itibaren 9 gün var. Eğer biz 9 günde daha aşağı düşmezsek Kurban Bayramı'nda bazı kısıtlamalar da gelebilir. Evet ülke genelinde sayın bakanımız kısıtlama olmayacağını söyledi ama; bir ilçede, ya da bir ilde çok fazla vaka artışı görülürse oraya kısıtlama gelebilir. Giriş çıkış yasağı gelebilir. Kurban Bayramı'nda kimse Ramazan Bayramı'ndaki gibi uzakta olmak istemez.

BAYRAMDA HANGİ ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİYOR?

Prof. Dr. İlhan’ın bayramda dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizdiği açıklaması şöyle: Memlekete gideceğiz ama fiziksel mesafe ve karantina koşullarına da dikkat etmemiz gerekiyor. Evet çok özledik büyüklerimizi. Gittiğimiz zaman sarılma, temas yerine yine fiziksel mesafeye dikkat etmeliyiz. Kaldığımız yerde havalandırmaya dikkat etmeliyiz. Camı mutlaka açmamız gerekiyor. Özellikle bir evde çok sayıda kişi kalacaksa tuvalet gibi banyo gibi yerlerin havalandırmasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü virüs gücünü temastan ve havadaki yoğunluktan alıyor. Eğer Kurban Bayramı'nda bunlara dikkat etmezsek bayramdan sonra vaka sayısındaki artışı görebiliriz.

 

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS