Kurtulmuş: 'Düzenleme tecavüz suçlarını kapsamayacak'

Kurtulmuş: 'Düzenleme tecavüz suçlarını kapsamayacak'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "cinsel istismar önergesi" ile ilgili, "Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim, kapsamayacaktır da" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında konuştu, "cinsel istismar önergesi"ne değinerek, "Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim, kapsamayacaktır da" dedi.


'Cinsel istismar önergesi' tecavüzcüye af niteliğinde mi?


Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Siirt'in Şirvan ilçesindeki maden kazasında ölen 6 işçiye Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diledi. Kurtulmuş, "Şu anda bakanlıklar arasında bir koordinasyonla, ilgili bütün birimlerimiz göçükte kalan 10 kardeşimizin kurtarılması, onlara ulaşılması için çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bu 10 işçimize ulaşılmasını temenni ederiz" diye konuştu.


Kurtulmuş, tüm ekiplerin sahada olduğunu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da olay yerinde incelemelerini sürdürdüğünü ifade etti.


'Cinsel istismar önergesi'


"Cinsel istismar önergesi"yle ilgili değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Bu yapılan düzenleme bir ihtiyaca binaen, Türkiye'de fiilen var olan bir uygulamadan, törelerden kaynaklanan vesaire birtakım uygulamalardan kaynaklanan gerekçelerle gündeme getirilmiştir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Bunun altını çizerek ifade etmek isterim, kapsamayacaktır da. Bu konuda eğer CHP ve MHP'nin başka teklifleri varsa bu teklifleri de değerlendirmeye açık olduğumuzu ifade ediyoruz" diye konuştu.


Baro'dan 'Cinsel istismar düzenlemesi'nin geri çekilmesi talebi


'Ekonomiyi yakınen takip ediyoruz'


"Ekonomiyi yakınen takip ediyoruz" diyen Kurtulmuş, "Ekonomide olağanüstü bir durum söz konusu değildir. Ekonomi Koordinasyon Toplantısı sürekli yapılan bir toplantıdır. İlgili kurumların bütün yetkilileri, Merkez Bankası, diğer kurullar hepsi bir araya gelir, ekonomi yönetimiyle birlikte kararlar alınarak devam edilir" dedi.


'136 ova, tarımsal sit alanı oldu'


Türkiye'nin milli tarım projesinin, Bakanlar Kurulu'nda ana hatlarıyla ele alındığını ve bu konuda atılacak adımlarla ilgili çalışmaların bir kez daha gözden geçirildiğini anlatan Kurtulmuş, tarımsal alanların korunması bakımından tespit edilen 136 ovanın, tarımsal sit alanı olarak kabul edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi. Kurtulmuş, 2018'den itibaren tarım sektöründeki bütün tohumların sertifikalı hale getirilmesiyle ilgili de karar alındığını belirtti. Kurtulmuş, Türkiye'de hayvancılığın geliştirilmesi ve 'milli hayvan' potansiyelinin artırılmasının da hedeflendiğini ifade ederek, 2017'de kırmızı et sıkıntısı çekilmemesi için Et ve Süt Kurumu tarafından hayvan alınması ve ithalata izin verilmesi kararı aldıklarını dile getirdi.


Cinsel istismar önergesini veren AK Partili vekil konuştu


Veri merkezlerinin Türkiye'de oluşturulması projesi


Veri merkezleri oluşturulması projesinin de Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını bildiren Kurtulmuş, şunları söyledi:


"Bilindiği gibi şu anda Türkiye'nin verileri, yurt dışına gidiyor ve oradan tekrar Türkiye'ye geri geliyor. Yaklaşık verilerimizin yüzde 70'i, yurt dışındaki veri merkezlerinde toplanarak oradan dağıtılıyor. Bu, Türkiye'nin veri güvenliği bakımından fevkalade önemli eksikliktir, bunun süratle kapatılması lazım. Bunun için Türkiye'de veri güvenliğini sağlayacak, veri merkezlerinin Türkiye'de olması projesi hızlandırılacaktır. Bu, aynı zamanda veri güvenliğinin sağlanmasının ötesinde yerli, milli yazılımın güçlenmesi bakımından da Türkiye ekonomisine ve Türkiye'nin teknolojik altyapısına önemli bir katkı sağlayacaktır."


Okul çevresi kameralar gözlenecek


İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde de okulların emniyetinin sağlanması için Türkiye’de bulunan yaklaşık 54 bin 500 okulun çevresinin kamera sistemleriyle gözleneceğini söyledi.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "İsrail'de, Mescid-i Aksa'da ve diğer camilerden ezan okunmasıyla ilgili kısıtlamanın gündeme
getirilmesi, hiçbir bakımdan kabul edilebilecek bir durum değildir. İnanç, din, vicdan özgürlüklerine bütünüyle aykırı olan bir durumdur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS