Kütahya referandum seçim sonuçları: Anlık sonuçlar ve Evet-Hayır oranları

Kütahya referandum seçim sonuçları: Anlık sonuçlar ve Evet-Hayır oranları

Kütahya anlık seçim sonuçları bölgede oy verme işlemine katılan 400 bine yakın seçmen tarafından merak ediliyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan duyuruya göre Kütahya genelinde kurulacak olan 1517 sandıkta 420 bin 473 seçmen oy kullanacak. Kütahya referandum sonuçları YSK’nın belirlediği yasağın kalkmasının ardından Kütahya Evet-Hayır oranlarının yer aldığı “Referandum 2017” sayfasında aktif edilecek.

Kütahya referandum sonuçları 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan ve 55 milyona yakın seçmenin oy kullanması beklenen seçimlerin ardından merakla bekleniyor. YSK’nın paylaştığı verilere göre 219 mahalleli Kütahya’da çıkan sonuçlar genel durumu yaklaşık olarak yüzde 1 etkileyecek.  Peki, Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç,  Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Kütahya Merkez, Pazarlar, Simav, Şaphane ve Tavşanlı gibi ilçeleri olan Kütahya’da Evet  mi Hayır mı çıkacak?


KÜTAHYA GENEL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


2017 referandumunda Türkiye'de 81 ile bağlı 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda yurt dışı seçmenler dahil 58 milyon 366 bin 647 kişi olarak belirlendi. Bu seçmenlerin sandıkta verecekleri karara göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilecek yahut reddedilecek.


Referandum öncesinde siyasi partiler verecekleri oyların rengine göre seçim çalışmalarını yürüttüler. TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar.Türkiye sandık başında


Türkiye 7. kez referanduma gidiyor


Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


2010 referandumunda yine anayasa değişikliği maddeleri oylamaya sunuldu. Bu halkoylamasında ise 'Evet' oylarının oranı %57,88 olurken, 'Hayır' oylarının oranı %42,12 oldu.


1 Kasım 2015 Genel Seçim Sonuçları


7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin ardından hükümet kurulması konusunda mutabakat sağlanamamasının ardından erken seçime gidildi. 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçim sonuçlarına göre AK PARTİ %49.5, CHP %25.3, MHP %11.9, HDP ise %10.8 oranında oy aldı.


2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan %51.79, Ekmeleddin İhsanoğlu %38.44, Selahattin Demirtaş ise %9.76 oranında oy aldı.Madde madde anayasa değişiklikleri


Kütahya Hakkında Kısa Bilgi; Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan tarihi 5000 yıla dayanan önemli şehirlerden biridir. Pek çok tarihi milletlere ev sahipliği yapmış olan Kütahya bir nevi tarihin büyüsünü ve tutkusunu yaşatmaktadır. Yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Kütahya porselenin Türkiye’deki başkentidir.


Tarihi Yerleri; Kütahya Kalesi, Çinili Çeşme, Kapan Hanı, Kurşunlu Camii, Aizanoi Antik Kenti, Ulu Camii Sakahanesi, Tellal Çeşmesi, Hürriyet Çeşmesi, Büyük Ve Küçük Bedesten, Muvakkithane, Çatal Çeşme Camii, Hıdırlık Mescidi, Yoncalı Hamamı Ve Mescidi, Saadettin Camii (Saadet Camii), Takvacılar Camii (Timurtaş Paşa Camii), Saray Camii (Hisar Bey’ İ Oğlu Mustafa Camii), Ahırardı Camii (Dilsizoğlu Hacı İbrahim Camii), Balıklı Camii, Hezar Dinari Mescidi (Ergun Çelebi Türbesi), Meydan Camii (Aslan Bey Camii ).


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS